Русия съкрати очакваните приходи от петрол догодина
Oтказът на редица страни да си сътрудничат с Русия в петролния сектор са довели до преразглеждане на прогнозата

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Руското финансово министерство значително намали за следващата година очакванията си за производството си на петрол, както и за приходите от неговата продажба. Това е залегнало в тригодишната бюджетна рамка на страната в очакване санкциите на Запада да окажат значителен спад в производството и обемите на рафиниране.
Проектобюджетът за следващата година предвижда руският добив на нефт и газов кондензат да достигне 490 млн. т през 2023 г., което е около 7 – 8% спад от тазгодишните нива.
Спадът може да бъде още по-дълбок, според анализ на Reuters, базиран на публикуваните бюджетни очаквания за приходите от акцизи и износа на преработени нефтопродукти.
Данните на Министерството на финансите показват, че през 2023 г. ще бъдат обложени 408 млн. т петрол и преработени продукти, или 8.2 млн. барела на ден, спрямо 507 млн. тона, или 10.1 млн. барела на ден.
В коментари за Reuters финансовото министерство заяви, че е направило своите предположения върху прогнозите на министерството на икономиката за износа и други параметри.
В допълнение към проектобюджета, който парламентът трябва да одобри, се казва, че отказът на редица страни да си сътрудничат с Русия в петролния сектор са довели до преразглеждане на прогнозната траектория на производството на петрол в Русия.
Продажбата на петрол и газ е един от основните източници на руски валутни печалби, откакто съветските геолози откриха залежи в блатата на Сибир през десетилетията след Втората световна война. Досега руското производство на петрол, третото по големина след Съединените щати и Саудитска Арабия, беше устойчиво на санкции, подкрепено от нарастващите продажби за Китай и Индия.