Руските олигарси може да останат завинаги без лондонските си имения
Руските пари се вливат в лондонския пазар на жилищни имоти от висок клас до такава степен, че градът е наречен „Москва на Темза“

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Правителството в Лондон замрази ценни недвижими имоти, принадлежащи на видни руски олигарси, като част от широка санкционна акция, породена от бруталния режим на Путин. Но какво ще се случи с тези сгради, ако не могат да бъдат върнати на пазара?
В Обединеното кралство, където руски бизнесмени изкупуват големи имения от десетилетия, сега правителството предприема репресии като част от стремежа си да санкционира Русия заради нейното нахлуване в Украйна. Но има сериозни уроци, които трябва да се научат от предишния подобен епизод, когато след Арабската пролет през 2011 г. Великобритания замрази имотите в Лондон на либийския суверенен фонд. А десетилетие по-късно няма никакви признаци за размразяване и имотите на Либия остават затворени в столицата на Обединеното кралство.
Това замразяване обхвана три централни офис сгради в Лондон на обща стойност около 800 милиона британски лири. Те подлежат на строг лиценз, който позволява работа по поддръжка, така че да могат да продължат да служат като офиси. Но не могат да бъдат подобрени по никакъв начин или продадени на други инвеститори, се казва в анализ на Politico.
Джеръми Грей, агентът по недвижими имоти, който управлява офисите, казва, че ограниченията засягат всичко – от възможността да съхранявате на свежи цветя във фоайето, до спазването на екологичните разпоредби.
Либийското портфолио обхваща най-добрите места в центъра на Лондон. Офис сградата Portman House се намира до горещата търговска улица Oxford Street, докато Beaufort House и 14 Cornhill са на първо място в лондонското Сити – последната сграда по ирония на съдбата също е дом на вече санкционираната руска банка VTB.
Но е малко вероятно обикновените либийци да получат възвръщаемост от тези ценни инвестиции скоро, тъй като страната все още е разтърсена от политическа нестабилност след падането на диктатора Муамар Кадафи.
Има дори изгледи предаването никога да не се случи.
„Когато говорих с Министерството на финансите за замразяването в самото начало, те казаха, че повечето активи, които замразяват, никога не се размразяват“, каза Грей. Причината са високите законови и репутационни бариери, които трябва да бъдат преодолени.
Лондонград
Този опит може да бъде предупреждение за руския елит, който дълго време гледаше на имотите в Лондон като на сигурно убежище, докато инвазията в Украйна не се случи.
Градът, от своя страна, щастливо ухажва богатството им, особено в годините след финансовата криза.
Лондон е за милиардери, както джунглите на Суматра са за орангутаните. Ние сме тяхното естествено местообитание“, шегува се тогавашният кмет на Лондон и бъдещ премиер Борис Джонсън на форум за имоти през 2014 г.
Руските пари се вливат в лондонския пазар на жилищни имоти от висок клас до такава степен, че градът е наречен „Лондонград“ и „Москва на Темза“.
Олигарсите притежават пищни домове зад фасади с бяла мазилка, осеяни около най-скъпите квартали на столицата. Собственикът на футболен клуб "Челси" Роман Абрамович например притежава имение с 15 спални за 150 милиона британски лири. Според правителството енергийният магнат Олег Дерипаска притежава многомилионен портфейл от имоти в Обединеното кралство. Михаил Фридман притежава огромно викторианско имение в северен Лондон, наречено Athlone House, което той купи с обещание да му върне имперската слава. И тримата мъже вече са обект на санкциите и активите им са замразени.
Но мащабът на руските санкции и обемът на замразените активи представляват дори по-голямо практическо предизвикателство за западните правителства, отколкото в случая с Либия.
„Правителствата по света никога не са притежавали толкова много активи от санкционирани лица“, каза Джъстин Уокър, ръководител на отдела за глобални санкции и риск в Асоциацията на сертифицираните специалисти по борба с изпирането на пари (ACAMS).
Какво правиш с яхтите? Какво правиш с конете? Какво правите с имотите? Как управлявате всички инвестиции? Това ще станат много критични въпроси през следващия месец.“
Това не означава, че лондонските имения ще рухнат, коментира Уокър. По-скоро правителствата ще трябва да вземат дългосрочни решения за това как да управляват активите, ако санкциите се проточат повече от шест месеца или година.
Подобно на имотите на Либия, това потенциално може да включва лицензи за поддръжка, договорени с адвокатите на санкционираните руснаци.
Изземване срещу замразяване
На върха на правителството на Обединеното кралство се говори за категорични конфискации. Съобщава се, че британският кабинет е разделен относно предложението на министър Майкъл Гоув да се използват именията за настаняване на украински бежанци.
Но дори Гоув остава предпазлив, казвайки, че има „висока правна граница, която трябва да се премине“ и настоява, че „не говори за постоянна конфискация“ — на фона на опасенията в Министерството на финансите и външното министерство относно въздействието върху Обединеното кралство. Въпреки че Великобритания може да е фокусирана върху най-богатите хора в Русия, консервативното правителство едва ли ще иска да рискува да застраши апетита на други чужденци за инвестиции в Лондон в бъдеще.
Обединеното кралство беше изправено пред обвинения, че по-бавно е взело решение да санкционира руските олигарси, отколкото ЕС и САЩ. Външният министър на страната Лиз Тръс каза пред BBC, че това също се свежда до отговорност.
Изправени сме пред перспективата за неограничени щети, ако олигарсите ни съдят, така че това затрудни правителството да изгради доказателствени дела срещу тези олигарси“, каза тя. „От нахлуването въведохме извънредно законодателство, за да намалим тези огромни щети.“
Тя добави, че може да има по-строг подход, ако правителството реши, че може да са били използвани незаконни средства, но този призив може да попадне извън рамката на санкциите.
Скрито богатство
Има и перспектива за скрито богатство в Лондон. Правителството едва сега въвежда регистър за чуждестранни собственици на имоти в Обединеното кралство, за да осигури по-голяма прозрачност на фиктивните компании, които от години грабват сгради в града.
Агентите по недвижими имоти казват, че сега има повече правна яснота, отколкото през последните години за това кой действителен собственик на сграда стои зад анонимен тръст или инвестиционен инструмент. За всякакви по-съмнителни структури се създава работна група за клептокрация в Обединеното кралство, която да проследи скрити милиони, включително тези на руския президент Владимир Путин.
Попитан дали самият Путин е могъл да има пари, скрити в Лондон, един агент за недвижими имоти в централния Лондон, пожелал анонимност, каза: „Трябва да е имал“.
Все пак няма признаци, че руснаците бързат да извадят парите си от Лондон. Гари Хършам, един от най-добрите брокери на имоти в Лондон за богати и известни в света, каза, че няма бързи продажби.
Дори ако войната в Украйна приключи и богатите руснаци върнат своите лондонски имоти под свой контрол, може да им е трудно да ги продадат, ако все още са обект на санкции. Те ще се нуждаят от специален лиценз от Министерството на финансите на Обединеното кралство, за да продават.