Ръст на МРЗ и максималния осигурителен доход: МФ публикува проекта на Бюджет 2025
Дава се възможност за теглене на дълг до почти 17 млрд. лв. следващата година
Запазване на размера на фискалния резерв на нивото му от 2024 г. от 4.5 млрд. лв. и възможност за теглене на нов дълг до 16.9 млрд. лв. Това са част от параметрите в проекта на Бюджет 2025, публикуван днес от Министерство на финансите (МФ) с над месец закъснение.
Според Закона за публичните финансите (ЗПФ) срокът за публикуване на проектозакон за бюджет за догодина е 31 октомври, но служебното правителство до последно изчакваше момента на формиране на стабилно Народно събрание (НС) и редовен кабинет. Въпреки че нито едно от двете още не се е случило - след като миналата седмица НС тепърва избра свой председател след близо месец разисквания - ведомството на ресорния министър Людмила Петкова заяви, че ще публикува проект на бюджет за догодина с 3% дефицит тази седмица.
По-рано днес проектобюджетът на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 г. бе одобрен от Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ), въпреки че до този момент той също не бе публикуван.
Основни параметри
Планираните бюджетни разходи догодина са в размер на 98 млрд. лв., а приходите ще достигнат до 92 млрд. лв. В същото време се прогнозира 2.4% средногодишна инфлация и ръст на БВП в размер на 2.8 на сто.
Бюджетното салдо по КФП за 2025 е дефицит от 3 на сто от БВП, в рамките на който се осигуряват разходните политики, включително изменения в тях, базирани на решения от 2024 г., със съответните приходни мерки", обясняват от финансовото министерство.
Въпросните разходни политики включват:
- Увеличение на минимална работна заплата от 933 лв. на 1077 лв.;
- Увеличение на максимален осигурителен доход от 3750 лв. на 4130 лв. и последващи увеличения с по още 300 лв. ежегодно за периода 2026-2028 г.;
- Ръст на минимален осигурителен доход до 1077 лв. за самоосигуряващите се;
- Запазване на размера на обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст – 780 лв. за целия период до 2028 г. включително;
- Увеличение на пенсиите по т.нар. „швейцарско правило“ в периода до 2028 г.;
- Ръст на разходите за персонал с 10%;
- Ръст на разходите за структурите на Вътрешно министерство и на заплатите на педагогическия персонал в средното образование.
За да се осигурят достатъчно постъпления в хазната, ведомството предлага допълнителни приходни мерки предлагат, за някои от които, бе съобщено в последните месеци:
- Данък върху добива на подземни богатства;
- По-висок акциз върху тютюневи изделия и алкохол;
Увеличаване на акцизната ставка на алкохола е мярка, която цели подобряване здравето на населението и предотвратяване на злоупотреби с твърд алкохол", казват от МФ.
- Два вида данъчна амнистия - за погасяване на декларирани, но неплатени данъци, както и за недекларирани в предишни години дължими данъци. Вторите ще бъдат обложени с еднократен данък от 15%;
- Недължимост на лихви при заплащане на главница по изискуеми публични вземания за местни данъци и /или такса за битови отпадъци за периоди до 31.12.2024 г. Мярката цели внасяне на главници по изискуеми към 1 януари 2025 г. публични задължения за местни данъци и/или такса битови отпадъци;
- Отмяна на планираното увеличение на прага за регистрация по Закона за ДДС от 100 000 лв. на 166 000 лв., което според МФ цели създаването на „равнопоставени условия за извършване на бизнес“;
- Мерки за намаляване дела на сивата икономика, за борба с данъчните измами, укриването на данъци и отклонението от данъчно облагане; и др.