Сърце от пяна замества истинското
То разполага с 2 камери и изпълнява всички функции на естественото

Изследователи, вдъхновени от меките роботи, са създали изкуствено биещо сърце, което би могло някой ден да замести истински орган, пише New Scientist. В последните години сме свидетели на конструирането на меки роботи, които имитират змии или пипала. Те са направени от мека пластмаса и се задвижват от компресиран въздух, благодарение на което са по-гъвкави и подвижни.
Мрежата от тръбички, която доставя въздуха, обаче ограничава тези роботи до прости, плоски форми, казва Робърт Шепърд от Университета Корнел в Итака, щата Ню Йорк.
По тази причина екипът му е създал модел от пореста пластмасова пяна, в чиято вътрешност естествено се формира взаимосвързана мрежа от каналчета, подобна на кръвоносните съдове в мускулите ни. Твърдо пластмасово покритие запечатва всичко като в кожа.
Екипът е конструирал прост модел на сърце, което има само 2, а не 4 камери. Задвижвано с въздух, то контрактира и помпи вода между тях. Биенето на сърцето от пяна не се вижда отвън заради пластмасовата обвивка.
„Моделът показва, че с тази технология сме в състояние да постигнем сложни триизмерни структури, които след усъвършенстване биха могли да се превърнат е ефективен заместител на сърце”, изтъква Шепърд.
Съществуващите изкуствени сърца се състоят от множество части, което увеличава риска от повреда. За разлика от това, новото устройство е направено от едно единствено парче материал.