Седмични новини за енергетика: Без LNG от Александруполис; Нов директор на НЕК
Инвеститорът във вятърния парк край Перник утроява мощността му; Кабинетът определи тавана за приходите на производителите на ток

© ECONOMIC.BG / Gastrade
LNG терминалът в Александруполис остава затворен още месец
Терминалът за регазификация в Александруполис, от който България получава доставки на втечнен природен газ, няма да работи поне до края на март. Това беше обявено със съобщение в платформата ENTSO-G от DESFA в края на февруари – когато гръцкият LNG терминал трябваше да заработи отново. Неговият оператор Gastrade удължи прекъсването с още един месец, а компанията така и не разкри подробности за неизправността.
Мартин Георгиев е освободен като директор на НЕК
С решение на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Мартин Георгиев е освободен от поста изпълнителен директор на Национална електрическа компания (НЕК). На негово място застава Георги Георгиев Добрев, става ясно от справка в Търговския регистър.
Кабинетът определи тавана за приходите на производителите на ток
Министерският съвет запази без промяна нивото на праговете за приходите на производителите на електрическа енергия. Въпреки намерението на Министерството на енергетиката, начело с бившия служебен енергиен министър Владимир Малинов, да ги преразгледа, размерът им през тази година ще е същият, какъвто беше през миналата.
ЕИБ ще гарантира пред Брюксел за прозрачната структура на БЕХ
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) се е ангажирала да изготви доклад, който да гарантира пред Европейската комисия, че средствата между Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и „Булгартрансгаз“ се разпределят прозрачно към държавния бюджет. По този начин двете държавни дружества ще могат да останат в структурата на Български енергиен холдинг (БЕХ), въпреки че Комисията отдавна настояват те да са разделени и дори тази реформа беше заложена като задължително условие за получаване на пари по Плана за възстановяване и устойчивост.
Инвеститорът във вятърния парк край Перник утроява мощността му
Инвеститорът в пернишкия вятърен парк „Орисол – 2“ иска да модернизира заложените ветрогенератори в проекта, правейки ги по-мощни. За целта компанията „Терраветроссоле“ предлага промяна в настоящото инвестиционно предложение, което включва изграждане на 18 ветрогенератора. Сега се предлага те да бъдат по- ефективни и икономически обосновани става ясно от документите на дружеството, внесени преди дни в община Перник.
Гръцката Terna разработва 130 MW соларна централа край Бургас
Базираната в Гърция Terna Energy разработва фотоволтаична централа близо до Бургас с мощност 130 MW. Компанията е собственост на базираната в Обединените арабски емирства (ОАЕ) Masdar, която има големи амбиции за експанзията си в Югоизточна Европа, разчитайки основно на Terna, която придоби в края на 2024 г.
Kommunalkredit ще финансира големи ВЕИ проекти в България
Kommunalkredit Austria ще емитира облигации на стойност 200 милиона евро, за да ускори прехода към зелена енергия в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Турция. Емисията ще бъде придобита от Международната финансова корпорация (IFC) и Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции (AIIB), като всяка ще вземе по 100 млн. евро от първостепенните необезпечени облигации.
Заработи най-голямата батерия за съхранение на енергия в Европа
Най-голямата батерия за в Европа вече официално функционира в Шотландия. Съоръжението Blackhillock може да достави до 200 MW електроенергия и да съхранява до 400 MWh. Зарядният ток идва от офшорни и наземни вятърни турбини.