Силен ръст за долара
Петролът се повишава, благородните метали се сринаха

Доларът поскъпна
спрямо почти всички основни валути по време на търговията във вторник,
подкрепен от изявлението на президента на Фед за Риджмънт Джефри Лакер. Според
него Фед трябва да повиши лихвените нива, за да се запази стабилна инфлацията.
Той също така заяви, че заетостта и инфлацията се доближават до целевите нива, определени от централната банка. Според Лакер, който е привърженик на по-агресивната монетарна политика, основната лихва трябва в момента да е поне 1.5%.
Доларовият индекс, измерващ представянето на щатската валута, се повиши с половин процент до 96.17, а доходността по щатските облигации се увеличи със 7 базисни пункта. Доларовият индекс се опитва да пробие съпротивата при 200-дневната пълзяща средна. Ако видим потвърждение на това, следващата цел ще бъдат върховете от юли на 97.60.
USDJPY проби над ценовия канал, в който се движеше досега на дневна графика. Двойката нарасна с 1.2% като следващата ключова съпротива ще е нивото 104.50.
Новозеландският долар също не бе пощаден от силата на зелените пари, след като поевтиня с около 0.9 на сто. Новозеландската валута слезе под важната подкрепа на 0.7200, като следващата цел ще бъде 0.7000.
Паундът продължава със слабото си представяне, след като потвърди пробива под 1.3000. Сега британската валута се търгува на исторически нива от 1.2731. Това поевтиняване се случва въпреки добрите прогнози на МВФ за ръст на британската икономика през следващата година с 1.7%.
Ръст при доходността по дълговите книжа
Като цяло доходността по суверенните дългови книжа нарасна с оглед увеличаващите се перспективи на затягане на политиките при ЕЦБ и Фед. Доходността по 50-годишните испански облигации достигна рекордно дъно на 2.48%, показвайки че търсенето на дългосрочни дългови книжа е много силно в момента.
10-годишните щатски облигации пробиха отново над 100-дневната плъзгаща се средна на 1.61%. Следващата съпротива е нивото 1.75%. Вероятността от Федералния резерв да повишат лихвите на последното си заседание за годината през декември нарасна на 61.2%.
Силният долар срина цените на благородните метали
Перспективите пред възможното наближаване на края на разхлабената монетарна политика доведе до силно понижение в цените на благородните метали. По време на вчерашната търговия златото спадна с 3.3%, достигайки 1268.44 долара за тройунция. Това е най-слабото представяне за метала от референдума във Великобритания насам. На дневна база това е най-силното понижение за последните 15 месеца.
Среброто последва златото, губейки 5.3% от стойността си, като достигна 17.80 долара за тройунция. Това е най-силното дневно пропадане за метала от януари 2015 г.
Останалите благородни метали също не бяха пощадени. Платината отстъпи с 2.1% до 985.75 долара, докато паладият спадна с 2% до 697.15 долара за тройунция.
При основните метали никелът записа най-лошото си 2-дневно представяне от 7 месеца насам, поевтинявайки с 2.6 на сто.
Петролът се търгува на върховете, достигнати през август. Сигнали за свръхпокупка може да доведат до понижение в цената на черното злато. Според данни на Bloomberg производството през септември се е увеличило със 170 хил. барела до 33.75 млн. на ден.
Разнопосочна търговия за пазарите в САЩ и Европа
Уолстрийт записа понижение докато долара достигна най-високите си стойности за последните 2 месеца. S&P 500 се понижи с половин процент до 2150, воден от сектора на услугите, който завърши със спад от 2.2%. Dow Jones и Nasdaq спаднаха съответно с 0.5 и 0.2 на сто.
На другия полюс пък бяха пазарите в Европа, които нараснаха за шести пореден ден, достигайки 2-седмичен връх. Британските акции поскъпнаха до най-високите си нива от май 2015 г., а книжата на Deutsche Bank продължават с възстановяването си. Euro STOXX 600 се повиши с 0.8% до 346.10, а FTSE 100 нарасна с 1.3% до 7074 пункта.
При акциите Alphabet се покачиха с половин процент, след като от компанията представиха своя нов смартфон. Delta Air Lines поскъпнаха с 0.4 на сто, след съобщенията, които дойдоха от компанията за по-малък от очакваното спад в приходите на годишна база.