Сините дънки стават все по-„зелени“
Тази индустрия използва огромно количество вода и огромно количество енергия

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Тъй като потребителите стават все по-загрижени за екологичните и етичните въпроси, пионерите в световната индустрия за дънкови облекла действат в тази посока. Ателиетата на Blackhorse Lane, която се описва като „майстор производител на дънки“, има политика на отворени врати.
"Всеки може да влезе тук, дори и без среща", казва Хан Атес, основател на базирания в Лондон малък бизнес. "Чрез това създаваме прозрачност.
Прозрачността в последно време се превърна в модна дума за марки, които искат да покажат най-добрите си практики, както по отношение на политиката към към персонала, така и екологичната си насоченост.
Отваряйки вратите си, майсторите на Blackhorse Lane могат да покажат на потенциалните клиенти, че тяхната фабрика е чиста, 20-те служители са щастливи и че дънките си струва да се държат - вместо да се изхвърлят в края на всеки сезон.
По-важното е, казва Атес пред Би Би Си, че неговата компания получава всичките си топове деним от производители в Япония, Италия и Турция, които той лично е посетил, за да гарантира тяхната ангажираност към екологичната и социалната отговорност. Това е от жизненоважно значение за всяка компания, която желае да бъде етична, защото производството на деним може да бъде силно замърсяващо.
Консултантът и експертът в текстилната индустрия Андрю Ола казва, че изработването на дънки може да идва на висока екологична цена, тъй като оцветяването, използвано за да им даде обичайния си син нюанс - индиго - не се нанася лесно върху суровия памук.
"За да оцветим, трябва многократно да боядисваме тъканта", казва той. "И като го правим многократно, очевидно трябва да използваме повече вода и повече енергия."
След това производителят на дънки може да измие и избели джинсите много пъти, за да изсветли цвета, създавайки още повече отпадъчни води. Според някои оценки може да са необходими хиляди галони вода, за да се направи един чифт дънки. "Индустрията използва огромно количество вода и огромно количество енергия", добавя Ола.
В много фабрики за дънки използваната вода - която съдържа багрилото, плюс белина и други химикали - се освобождава просто като отпадни води. За щастие все по-голям брой производители в момента премахват напълно отпадъчните води.
Saitex International, производител на дънки със седалище във Виетнам, е един такъв бизнес. Неговата фабрика, разположена на 30 километра от Хо Ши Мин, сега рециклира 98% от водата, която използва. За останалите 2% тя има изпарителна система, което я прави производство с нулево заустване.
Собственикът Санджев Бал казва, че преди да направи фабриката през 2010 г. той е започнал да гледа на водата като на много ценен ресурс.
С 5000 служители, Saitex прави дънкови линии от дрехи за марки като J Crew, G-Star Raw и Everlane. Санджев Бал казва, че на компанията са нужни само шест години, за да си върне парите, които е инвестирала в технологията за рециклиране на вода.
Някои от големите фирмени марки дънки също работят усилено за намаляване на тяхното въздействие върху околната среда. Например Wrangler, чийто собственик Kontoor обяви миналия месец, че въвежда нова технология, позволяваща му да боядисва деним без да използва вода.
Компанията твърди, че е в състояние да направи това, като използва пяна вместо вода и че процесът също така намалява потреблението на енергия с 60%.