Соцкурортът Купари, който войната в Югославия превърна в призрачен град
През 2015 г. руски милиардер инвестира в курорта, а през 2022 г. проектът е предоставен на хотелска верига от Сингапур, която трябва да го завърши през 2025 г.

2 Видеа
© ECONOMIC.BG / Kupari, Croatia/Facebook
Много от почивните станции, строени по време на социалистическото минало, потъват в забрава и носят само белезите от размирните времена. Някога ваканционен курорт, а сега останки от военна зона, в разцвета си през 60-те години курортът Купари в бивша Югославия е ценен не само заради изключителната красота на своя плаж, но и заради модернистичната си архитектура, пише Euronews.
Ваканционният комплекс е само на 15 минути път с кола южно от средновековния град Дубровник в Хърватия. Построен е в епоха, когато държавни компании и правителството в комунистическа Югославия изграждат ваканционни курорти за своите работници по Адриатическото крайбрежие. Оставен в продължение на десетилетия да гние след югославските войни, курортът скоро ще бъде възстановен, за да достигне предишната си слава.
Каква е историята на курорта Купари?
По време на строежа си, партията определя курортът Купари като един от най-важните проекти. Повечето малки хотели са били национализирани, а този е трябвало да се роди като по-сериозно решение. Югославската армия решава да го разшири и използва за някои от високите рангове.
Перлата в целия комплекс е хотел Пелегрин, който разполагал с 400 стаи. Пуснат е официално в действие през 1963 г. Дизайнерът е обещаващ 32-годишен млад босненец на име Давид Финци. Веднага е обявен за изключителна структура и предлага футуристична фасада, изработена от бетон и камък. Повечето балкони на хотела са насочени да гледат към Адриатическо море.
През следващите години се раждат и други допълнителни хотели в региона. Накрая се достига до сгради, предлагащи около 1600 гости и още около 4000 летовници в близките лагери. Архитектурният историк Борис Видакович признава, че мнозина подценяват тази локация и че сега е трудно да се оцени колко важен е станал районът.
Хотел Пелегрин се появи на кориците на архитектурните списания, когато беше построен. Тогава това изненада както експертите, така и широката общественост. Сградата е един от пионерите, поставили началото на ново поколение, нов тип крайбрежни проекти“, казва той.
„Беше невероятно да видя такъв млад архитект, с толкова много увереност, да успее да създаде такъв оригинален и емблематичен хотел. Той привлича вниманието до днес поради това – дори в сегашното си състояние на разпад, хотелът все още изглежда монументален, емблематичен и разпознаваем", допълва той.
Курортът и войната
По-малките хотелски бази са посрещали гости през зимата и са позволявали практикуването на различни зимни спортове. Поколения деца от близкия Дубровник прекарват голяма част от детството си там, спортувайки в закритите арени и басейни на курорта - от баскетбол до водна топка. Но Купари губи своя чар с избухването на Югославската война. През 90-те години е застигнат от агресия, а през следващите 20 години е оставен на произвола на съдбата. Никой не следи за неговото състояние и не се интересува какво се случва във времето.
Много от жителите на Хърватия прекарват своите младини в този хотел, един от тях е Един Брайович, а мнозина носят в себе си щастливите спомени. Купари е разполагал със зала за боулинг, предлагал е забавления като тенис на маса, поле за баскетбол и футбол. Извикани са треньори по карате, балет, плуване и водно поло. В началото на 90-те години, хотелът е ограбен и изгорен от югославската армия, докато отстъпват пред напредващата хърватска армия.
Купари може да бъде възстановен
Купари е наследен от хърватската армия и много малка част от него е още активна. В началото на новото хилядолетие е предоставен на правителството. Многократно има опити за ремонти и връщането на старата слава. През 2015 г. руски милиардер инвестира в Купари, а през 2022 г. проектът е предоставен на хотелска верига от Сингапур, която трябва да го завърши.
Официалните планове за откриването са насрочени за 2025 г. Не се плануват забавяния, поне не и на официална дата. Предизвикателството е сериозно за всеки инвеститор, защото се говори за площ от 150 дка, която трябва да се върне до предишната си слава. Днес мястото често се посещава от местни жители, които се разхождат из бетонните отломки на историята, за да размишляват за едни отминали времена. Купари се е превърнал и в дестинация за хората, които искат апокалиптичен фон за своите клипове и филми, добавяйки и синята красива вода на Адриатическо море.