Спадът на петрола заплашва норвежката икономика
Високите възнаграждения поставят под въпрос рентабилността на новите петролни проекти
Норвегия – страната, където петролът помогна за създаването на едно от най-стабилните и проспериращи общества в света, днес е сред най-силно изложените на риск от поевтиняване на „черното злато“, пише в свой анализ Bloomberg.
Спадат в котировките може да не се окаже единственият негативен фактор, а такъв, чието проявление да подчертае действието на други, натрупвани през последните години. Добивът на петрол в скандинавската страна всъщност намалява през последните 13 години, а находищата в Северно море непрекъснато снижават продуктивността си. По-ниските цени и по-малкото приходи могат да затруднят сериозно разработването на нови заместващи находища. Три проекта на държавната Statoil са забавени или замразени, а компанията заема ресурс или продава активи, за да покрие направени ангажименти за дивидентни плащания.
Благосъстоянието, обаче, има и своите негативни страни. По данни на Световната банка, богатството е направило 5-милионната държава второто най-скъпо място за живот и бизнес в света, след Швейцария. Високите разходи за труд свиват печалбите при добива на петрол и правят нерентабилни някои нови проекти. Средната заплата на работник в морето е 179 хил. щатски долара годишно или близо два пъти повече от това, което би получил в недалечна Великобритания.
„Норвегия вероятно е по-уязвима към ценови спад, тъй като разходите тук са несравнимо по-големи. Ако котировките се задържат продължително време, можем да сме сигурни, че ще има промени в инвестициите“, коментира Тиодор Нилсен от Swedbank.
Критичната точка на многомилиардния проект Кастберг в Баренцово море е между 70 и 80 долара за барел. Цената на сорт Брент вчера отстъпи с близо процент до под 85,4 долара за барел.
Пазарните колебания далеч не заплашват само петролния сектор, тъй като той е отговорен за близо 25% от общия обем на брутния вътрешен продукт в страната. Сътресение в него може да доведе до подкопаване на икономическия растеж и планираните от правителството данъчни постъпления и бюджетни разходи
Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD), Норвегия е развитата страна, отделила най-голям дял от БВП за задгранични проекти за развитие - 1,1%.
Страната все пак разполага със солиден буфер – най-големият публичен пенсионен фонд в глобален мащаб. Той оперира активи за повече от 840 млрд. долара и притежава около 1,3% от пазарната капитализация на всички борсово търгувани компании.