Стана ли наистина Payhawk първият български „еднорог“?
България изостава и досега нямаше компания с пазарна оценка над 1 млрд. долара

© ECONOMIC.BG / Payhawk
Новината, че България вече има своя първи „еднорог“ – стартъп с оценка от над 1 млрд. долара – обиколи социалните мрежи през последните часове. Сведенията за това идват от изданието The Information, според чиито източници финтехът Payhawk е набрал 100 млн. долара в нов инвестиционен кръг. Ако това е вярно, капитализацията му се изстрелва над посочената по-горе психологическа граница.
Economic.bg потърси един от основателите на компанията Христо Борисов, който обаче заяви, че на този етап финансирането не е потвърдено.
Според информацията на американското технологично издание, базирано в Силициевата долина, новият кръг на финансиране за Payhawk е воден от лондонския фонд Lightspeed Venture Partners. Капиталът пък ще бъде използван за разрастването в САЩ на основаната от българи компания. Отвъд океана издателят на корпоративни дебитни карти и разработчик на платформа за управление на разходите ще се сблъска с по-големите конкуренти Brex и Ramp.
Написаното кореспондира с обявените по-рано планове на финтеха, който стартира дейността си през 2018 г. и бързо успя да привлече вниманието на инвеститорите (б.р. – повече за дейността на Payhawk може да прочетете в интервюто на Economic.bg с Христо Борисов). Само през миналата година Payhawk осъществи два кръга на финансиране – за 20 и 112 млн. долара, които я оцениха на около 570 млн. долара. Още тогава – на фона на впечатляващата скорост на развитие – упорито се заговори, че именно тя може да се окаже първият български „еднорог“.
Много е вероятно информацията на американското издание за привличането на нова порция свеж капитал да се окаже вярна. Остава обаче въпросът за оценката и дали тя действително надхвърля 1 млрд. долара. Формирането ѝ при стартъпите става сравнително субективно – на базата на това какъв дял в компанията е придобит срещу конкретната сума. Няма обаче никакъв външен фактор, одитор или какъвто и да е орган, който да валидира същинската стойност.
Неслучайно бурното финансиране в стартъпи напоследък извежда на фокус въпроса, който витае във въздуха отдавна – дали ентусиазмът около тях не надува нов балон. Повод за подобни хипотези дава и миналогодишният рекорд. Рисковият капитал в стартъпи през 2021 г. глобално надхвърли 675 млрд. долара, според доклад на Dealroom. А според Crunchbase сумата е 643 млрд. долара. Като цяло обаче тя е двойно по-голяма от тази през 2020 г.
Прехвърляйки се на територията на Европа, тук броят на „еднорозите“ надскочи 370, като почти 100 от тях се родиха именно през миналата година.
Канализирането на толкова финансови ресурси към стартъпите се случи и на фона на бурната дигитализация, която бе отприщена от пандемията. Здравната криза изстреля акциите на гигантите, чиито услуги се оказаха жизнено необходими за поддържането на бизнес операциите. Същевременно погледите на фондовете бяха вперени в стартиращите компании, които поначало са носители на иновации и авангардни технологии.
Кой ще е първият български „еднорог“?
Както в много други сфери, България изостава и по отношение на „еднорозите“. Амбицията за първия такъв отдавна стои на дневен ред, особено след като и съседна Румъния ни изпревари с вече борсово търгуващата се UiPath.
Така или иначе появата на „еднорог“ у нас е въпрос на време. Миналата година наблюдателите отбелязаха, че на фона на тенденциите – ръст на рисковия капитал и узряването на родната екосистема – това би трябвало да се случи в рамките на около година или максимум две.
Payhawk, заедно с Hyperscience, Gtmhub и OfficeRnD, са спрягани като основните претенденти за „еднорози“. Впечатление при всички тях прави сферата на дейност – бизнес софтуер. По всичко личи, че силата на родните компании се канализира в тази посока, затова и имената им не са известни на масовата аудитория. Напоследък обаче всички те успяха да привлекат значително по-големи рундове на финансиране – от няколко десетки (Hyperscinse и OfficeRnD) до над 100 млн. долара (Paywalk и Gtmhub).
Защо са важни „еднорозите“, ще се запитат мнозина. Сама по себе си оценката от 1 млрд. долара не обещава нищо, но е заявка за потенциал. Компаниите не се стремят самоцелно към нея, но и не крият амбициите си да надскочат този праг. Привличането на финансиране от фондове за рисков капитал е знак, че технологията им може да има голямо значение за дигиталната трансформация. А колкото повече такива компании има, толкова по-развита е и самата екосистема.