5G превзема медицината: Следващият двигател на здравеопазването
Новото поколение мобилни мрежи са нещо много повече от по-добър интернет

© ECONOMIC.BG / Pexeles
Новото поколение безжични мрежи вече не само чука на вратата, но през 2021 г. се превръща в реалност и у нас. От тази година, подобно на най-развитите и високотехнологични държави по света, и в България стартираха 5G мрежите. По-голяма част от хората вече са наясно с това какво представляват, какви са техните предимства и не на последно място – тяхната безопасност. Новото поколение мобилни мрежи обаче са нещо много повече от по-добър интернет, въпреки че именно това е, което се вижда в първите дни от въвеждането на мрежата. 5G ще има огромно значение за всички потребители, но и за бизнеса, индустрията и не на последно място – медицината.
Какво е 5G и какви са предимствата
Все пак за онези, прескочили технологичните новини от последните няколко години, нека кажем, че зад съчетанието на цифра и буква всъщност се крие най-новото поколение мобилни мрежи. То ще наследи действащото в момента 4G.
Благодарение на редица технически подобрения, ползвайки до голяма степен същите честоти, които се използват и от мрежите до момента, новото поколение мрежи предлага три много важни неща:
- много по-висока скорост;
- много по-бърза реакция на мрежата;
- възможност за свързване на много голям брой устройства на единица площ.
Именно тези три неща в следващите години, когато 5G мрежите станат нещо напълно нормално и достъпно навсякъде, ще направят така, че животът ни да се промени. Дори повече от начина, по който се промени през последните няколко години.
Как това може да повлияе на медицината
През последните години в медицината навлизат немалко технологии, разчитащи на радио свързаността. Всички те ще могат да минат на следващо ниво в момента, в който медицинската техника започне да работи в 5G свързаност, а на пазара се появят и нови решения, базирани на новото поколение мобилни мрежи. Ето само някои от възможните примери:
Телемедицина
Може би вече сте чували за този пример. Той е един от най-лесните, напълно разбираем и лесен за представяне. „Дистанционна“ медицина има и в момента и поради събирането на по-голямата част от населението на планетата в градовете става все по-популярна.
Все повече пациенти получават достъп до подходящ специалист дистанционно – свързвайки се чрез видео връзка. Но това е само буква „А“ от азбуката на телемедицината. Благодарение на по-добрата свързаност, занапред ще могат да се реализират много по-сложни и добре работещи решения. В бъдеще те ще позволяват в реално време пациентите да използват уреди, които ще се контролират от разстояние от специалисти.
Така, да речем, в един малък град или дори село ще е достатъчно да има само един съвременен уред за мониторинг, а всичко чрез него в реално време ще се управлява от специалист, който може да се намира дори на друг континент. Така няма да има нужда да се пътува с километри, за да получите точната диагноза или да получите най-доброто решение за здравето си.
Не е далеч и времето, когато чрез телемедицина ще са възможни и операции. По същия начин – тъй като връзката ще е сигурна, с голям капацитет, а реакцията ще се предава точно и без закъснение. Благодарение на наличието на новите мрежи, ще можем да станем свидетели на много решения, които предстои да се появят. Прототипите за тях са вече готови и просто чакат своето време, за да станат масови на пазара.
Първо е скоростта
С 5G лекарите мигновено ще усетят разлика. Благодарение на новите мрежи, те много по-бързо и мобилно ще могат да изпращат огромни файлове, каквито са повечето от томографските, рентгеновите и снимките от ЯМР.
За мнозина от лекарите в момента решението е записването и пренасянето на информацията чрез различни носители. Не е далеч времето, в което всичко ще се предава за секунди със скоростта на 5G. А това буквално ще възможно и днес, след пускането на 5G в България. Многобройни са ситуациите, в които лекарите могат да имат нужда бързо да изпратят голям файл до свой колега или резултат на пациент. В момента те са ограничени, но скоро това няма да е така.
AR и VR в медицината
Дори днес добавената и виртуалната реалност се използват от лекари по света, но все още нищо на практика не е започнало. Виртуалната реалност ще има пряка връзка с телемедицината, където лекарите ще мога да преглеждат пациенти, така все едно са в кабинета им, въпреки че физически може да са на хиляди километри разстояние.
Тук 5G ще помогне с огромното количество информация, което може да пренася мрежата за част от секундата. Бързата реакция обаче, така нареченото времезакъснение, което ще позволи пълен синхрон между човек и машина, ще позволи добавената реалност също да може да се използва – при лечение, обучение на студенти или за спешна помощ.
Замислете се колко ценно би било лекар да се озове само след минута на мястото на тежка катастрофа или при друг инцидент, при човек, припаднал на улицата, и т.н. Има прогнози, че в следващите години парамедиците, полицаите и дори някои пътища ще могат да са оборудвани с устройства за добавена реалност, чрез които и хора, които не са лекари, ще могат да оказват първа помощ с асистенция от разстояние.
Мониторинг в реално време
Още нещо, което пациентите ползват на базово ниво в момента, е опцията за проследяване на здравословния статус. Сега при 4G работят немалко услуги, чрез които устройства (холтери) предават в реално време до болници информация за някои пациенти.
По този начин здравето им се следи от специалисти в реално време, докато те живеят нормално живота си. Заради възможността на мрежата към момента, ограничено количество информация бива предавано към тях. С 5G това може да придобие огромни размери – ще могат да се експлоатират устройства, които в реално време да предават на лекарите пълна информация за пациентите. Заради възможността на 5G да поддържа свързване на много устройства към една станция – наситеността на хората няма да е проблем.
По този начин ще може да има хиляди хора, чието здравно състояние се предава постоянно и в реално време. Това може да бъде използвано далеч не само за медицински цели, но и за различни професии като шофьори, служители на служби по опазване на обществения ред, военни и т.н. Мониторинг в пълнота на хиляди потребители едновременно – това е опция, която само 5G може да предложи и в следващите години можем да сме сигурни, че ще видим немалко такива решения.
Изкуствен интелект
Въпреки че звучи като ситуация от далечното бъдеще, използването на изкуствен интелект при лечението на пациенти е нещо, което тепърва предстои да виждаме все по-често. А 5G ще му даде възможност да работи по-пълноценно.
Учените все още не могат да открият зависимост от това кои групи точно прекарват вируса Covid-19 много сериозно и за кои минава само като настинка. В момента данните се обработват, като се свалят първо на хартия, качват се в сървъри и след това се анализират от живи хора с огромно закъснение. Ако обаче имахме достъп до пълната база данни пациенти, чието здраве се следи в реално време и се анализира от общ изкуствен интелект – може би вече учените щяха да са открили зависимост между тези, които по-често се разболяват тежко от вируса. Така учените щяха да са в състояние да намерят много по-бързо и адекватно лечение. 5G и изкуственият интелект ще дадат възможност на медицината да направи големи крачки напред.
5G линейките
Технологията ще промени много и начина, по който работят линейките. В по-далечно бъдеще като част от автономните автомобили – някои линейки ще могат да се движат бързо, лесно и сигурно, без да имат водач.
На база на връзката си с всичко останало в „умния 5G град“, те биха избрали наистина най-краткия път и биха стигали до пациентите много по-бързо. Дори в държави и градове, където правят това сравнително бързо и сега. Попадне ли в тях пациентът, за кратко време ще може да бъде прегледан, а цялата информация за нараняванията му, състоянието му и това, от което има нужда, ще е готово в болницата, предадено в реално време. Само можем да предположим какви ще са решенията, базирани на 5G линейките на бъдещето, но възможностите на мрежата ни говорят, че в това отношение ще видим наистина много подобрения.
5G във всички медицински сфери
Като технология 5G няма да засегне само един бизнес, една индустрия или определена група потребители. Възможностите на новите мрежи ще позволяват на редица спомагателни за медицината сфери да се променят много.
Още по време на пандемията в редица държави с работещи 5G мрежи като Южна Корея видяхме управляеми роботи, които се грижат за пациентите. Тя бяха свързани именно с новите мрежи.
Доставката на лекарства също ще претърпи сериозна промяна. Благодарение на 5G и начина на доставка, който редица компании обещават – болните ще могат да получават своевременно предписаните им лекарства вкъщи, дори без да се налага да излизат от домовете си.
На база на 5G ще има много нови здравни приложения, а някои застрахователи дори могат да прибягнат до предлагането на по-добри предложения за потребители, които предоставят данните си за физическата си активност. Подобно пилотно решение вече имаше в Хонг Конг, където редица клиенти спестиха много от здравните си вноски, доказвайки че водят здравословен начин на живот.
В крайна сметка възможностите, които новите 5G мрежи ще предоставят, са много. На база на високата им скорост и капацитет, бързата реакция на мрежата и възможността за свързване едновременно на голям брой устройства в бъдеще ще бъдат реализирани множество проекти, които ще дадат шанс и на по-изостанали страни в графа медицина да наваксат и да предложат на хората качествен достъп до здравеопазване и навременна грижа при спешни случаи.
** Този текст е част от информационна кампания на Теленор България за 5G, насочена към бъдещите потребители на новата технология. Теленор България се стреми да информира и да изясни ползите от 5G, както и да отговори на важните въпроси, свързани с петото поколение клетъчна мрежа. Ако искате да узнаете повече за 5G или да зададете своите въпроси, свързани с новото поколение мрежа, можете да се свържете директно с Теленор на специално създадения за потребителски въпроси имейл 5G@telenor.bg. Последвайте компанията в Twitter, Facebook или следете най-интересното от света на 5G в Центъра за знания на www.telenor.bg/5G.