Темата за устойчивостта трябва да бъде вкарана в училищата
Сегашните млади поколения не са запознати с някогашните кръгови практики

© ECONOMIC.BG / ESGNews
Темата за устойчивостта и кръговата икономика трябва да бъде вкарана в училищната система. Такова мнение изрази по време на четвъртото издание на ESG&FRIENDS 2025 Денимир Димитров, основател на Zero Waste – компания, която цели да превърне отпадъците в ресурси чрез способите на кръговата икономика.
Във всеки един училищен предмет – биология, математика, география, физика – може да бъде имплементирана темата за устойчивото развитие и кръговия бизнес модел. Това е нещо, с което трябва да се заемем, и това го правя“, каза Димитров.
Той сподели, че историята зад желанието му да се занимава с кръговите бизнес модели започва още от летните ваканции като дете, които е прекарвал на село със своите баба и дядо.
Тогава живеехме по кръгов начин – имахме собствена градина, имаше работа, ходехме с една раница 10 години, докато сега, при ходенето до магазина, три торбички вече са изхвърлени“, каза Димитров.
Според него тогава не е имало „никакъв waste, т.е. остатъчни отпадъци, защото ядяхме и домашна храна“.
Сегашното поколение Z обаче и това след него не е запознато с този начин на живот.
Много от тях нямат баби и дядовци, при които да отидат на село, да се научат на тези практики, това цялото нещо трябва да стане в училище“, смята Димитров.
По думите му едно от основните предизвикателства е неразбирането какво означава кръгов бизнес модел, което в началото затруднило комуникацията с институции в целта да имплементира идеята си в големи градове.
„От психологическа гледна точка, когато човек не разбира нещо и не е достатъчно информиран, той се плаши от него. Моята цел е всяка компания да имплементира кръгов бизнес модел“, категоричен бе Димитров.