Вечерни новини: Българското образование е в криза; Хотелиери вдигат цените
Държавата не иска да национализира „Лукойл Нефтохим“; Economic.bg търси банката на доволните клиенти в България
© ECONOMIC.BG / Economic.bg
Образование в криза: Високи заплати за учителите, ниски резултати за учениците
Осигурителният доход на учителите в България нараства колосално – с 200% за последните 10 години. Същевременно обаче резултатите на българските ученици продължават да са ниски.
Според данните на Националния осигурителен институт (НОИ) осигурителният доход на педагозите през 2014 г. е бил 826.10 лв. През 2024 г. той е вече 2535.06 лв., което е с 207% повече. За същия период средният успех на зрелостниците по задължителната матура по предмета „Български език и литература“ остава около Добър 4, сочат статистиките на просветното ведомство.
Масово хотелите в България планират да вдигнат цените
Над половината (60.5%) от хотелиерите в България планират да увеличат с до 10% цените на нощувките през тази година. Една пета от хотелиерите не предвиждат увеличение, а при малка част от тях (15%) то ще бъде в диапазона 10 – 20%. Това показват резултатите от ежегодното национално допитване за бизнес климата в хотелския бранш през 2024 г., проведено от Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE).
Държавата не иска да национализира „Лукойл Нефтохим“
Държавата в лицето на новото правителство не иска да национализира рафинерията на „Лукойл Нефтохим“ в Бургас, както и веригата бензиностанции на руската енергийна компания в България. Това стана ясно от изказване на заместник-министъра на енергетиката Георги Самандов в парламента на предложение на МЕЧ за национализацията им.
Не подкрепяме“, категоричен бе Самандов. „Такъв разход е последното нещо, което се прави в такава ситуация“.
БДЖ пусна първите 4 автомата за издаване на билети
„БДЖ-Пътнически превози“ започва поетапно да въвежда в експлоатация автоматите за продажба на билети. Добрата новина идва 5 години след избора на изпълнител на поръчката за доставка, монтаж, пускане в експлоатация и гаранционно обслужване на 30 новопроизведени автомата за продажба на хартиени превозни документи и обработка на електронни безконтактни карти.
Economic.bg търси банката на доволните клиенти в България
Кои са банковите лидери на пазара в България – отговорите на този въпрос дава Economic.bg в своето специално първо дигитално издание RATE, посветено на банковия сектор в страната.
И започваме от най-простото – коя е банката, която прави клиентите доволни. Това е въпросът в анкетата на Economic.bg, която ще бъде активна до края на месец февруари.
Търсим от читателите отговор коя банка се грижи най-добре за тях, предоставя най-добро обслужване и условия и печели клиентите.
Анкетата е достъпна ТУК, а участието в нея отнема само няколко секунди.
Подкаст | Какви са минералните богатства на Гренландия, които Тръмп преследва
Интересът на САЩ да купи Гренландия със сигурност отчасти се дължи на потенциала на острова от критични суровини и редкоземни елементи, ключови за работата на редица индустрии.
Гренландия има редкоземни елементи, които са в основата на индустрии като самолетостроенето, военните технологии, мобилните телефони. Те са особено незаменими в производството на зелена енергия – за магнитите на перките на вятърните турбини, за слънчеви панели и батерии за електромобили“, каза доц. д-р Светослав Георгиев, директор на Геологическия институт към Българската академия на науките, в новия епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“.
Въглищните градове на Румъния: от минна индустрия до Долина на роботиката
Пет десетилетия след пика на разцвета на миньорските градове в Долината Жиу, област Хунедоара, въглищните мини достигат последните си години живот. Разположена в Югозападна Румъния, долината е пълна с находища на въглища и минният сектор е бил най-важната индустрия в региона. 14 мини и няколко завода работят във въглищния басейн с дължина около 40 километра, който включва районите на Лонеа, Петрила и Петрошани в източната част на долината и Аниноаса, Вулкан, Лупени и Урикани в западната част.
Тръгна процедурата за лиценз на 8-и блок в АЕЦ „Козлодуй“
Проектната компания „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ официално е подала заявление за лицензиране на площадката за изграждан не 8-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“. Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), която трябва да издаде разрешението, съобщи, че към заявлението са приложени документи, които ще бъдат предмет на преглед и оценка за съответствие с изискванията на Закон за безопасно използване на ядрената енергия и наредбите по неговото прилагане.