„Топлофикация София“ натрупа още 330 млн. лв. просрочен дълг за газ
„Булгаргаз“ заплашва да спре подаването на гориво от септември и да си събере задълженията по съдебен път

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
„Булгаргаз“ ЕАД е изпратил писмо до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), с което я информира за натрупани нови 328 млн. лв. просрочени задължения за газ от страна на "Топлофикация София". Като отговор на тази информация енергийният регулатор започва извънредна проверка в общинското дружество.
„Размерът на този непогасен дълг на най-големия потребител на природен газ в страната, натрупан основно в периода януари – юли 2022 г., поставя газовото дружество в тежка финансова ситуация и застрашава енергийната сигурност на страната и стратегическите проекти, свързани с либерализацията на търговията с природен газ и диверсификацията на маршрутите и източниците“, се посочва в писмото на „Булгаргаз“.
Освен погасяване на дълговете „Топлофикация София“ трябва да осигури необходимия паричен ресурс за заплащане и на текущото си потребление през предстоящия отоплителен сезон, в случай че ще продължи договорните си отношения с „Булгаргаз“ ЕАД, свързани с доставка на суровина.
В писмото на обществения доставчик се настоява за незабавни мерки на държавно ниво за погасяване на задълженията на топлофикацията. „Ако просрочените задължения не бъдат заплатени в срок до 20 август, „Булгаргаз“ възнамерява да прекрати от 1 септември договора за доставка на природен газ, за да може да се гарантират доставките за останалите клиенти“.
Общественият доставчик стига и по-далеч, като казва, че няма да планира доставка на заявените от „Топлофикация София количества за септември и ще предприеме действия за събиране на вземанията си по съдебен ред, включително и обезпечителни мерки.
Това е поредният случай, при който общинското дружество трупа дългове за стотици милиони заради лошо управление, "Булгаргаз" заплашва, че ще спре подаването на газ и държавата се намесва чрез Българския енергиен холдинг, който изкупува задълженията на „Топлофикация София“. По тази схема досега общинското дружество дължи на БЕХ над 1 млрд. лв.
Предишният директор на енергийния холдинг Валентин Николов предложи топлофикационното дружество да бъде одържавено и да премине под управлението на БЕХ. Неговият мотив бе, че дружеството очевидно не се управлява добре, но Столичният общински съвет отхвърли тази идея. Последно "Топлофикация София" беше спасена от държавата през октомври 2021 г., когато БЕХ изкупи просрочен дълг към "Булгаргаз" на стойност 121 млн. лв.
Анализът на приходите и разходите на дружество, който КЕВР предстои да извърши в хода на проверката, ще установи причините за високата задлъжнялост на топлофикацията към обществения доставчик през изминалия ценови период (1 юли 2021 г. – 30 юни 2022 г.). За да бъде изяснен високия темп на нарастване на задълженията през първото полугодие на 2022 г., Комисията ще изиска от дружеството цялата документация и ще извърши пълен анализ на паричните потоци за посочения период.
По отношение на приходите ще бъдат проверени постъпленията на дружеството от продажба на високоефективна електрическа енергия на свободен пазар, приходи от продажба на топлинна енергия, както и получените премии от „Фонд сигурност на електроенергийната система“. Ще бъде извършен и анализ на разходите на дружеството по месеци – за въглеродни емисии, горива, ремонти, материали, възнаграждения.
На базата на утвърдените нови цени за топлинна и електрическа енергия Комисията ще изготви анализ по прогнозни данни на паричните потоци на дружеството за периода 1 юли – 31 декември 2022 г. Следва да се отбележи, че в новата утвърдена цена на високоефективната електрическата енергия на „Топлофикация София“ от 1 юли е включен и дефицитът, който дружеството формира от разходи за природен газ и емисии за изминалия ценови период. Това би трябвало да позволи на „Топлофикация София“ да покрива миналогодишните и текущите си задължения, включително и по договора за доставка с „Булгаргаз“, казват от КЕВР.