Цветанов: Увеличаваме енергийната си зависимост от Русия
Енергийните проекти трябва да са приоритетна тема за Борисов при срещата му с Тръмп, смята той

© ECONOMIC.BG / btvnovinite.bg
~ 2 мин.
Трябва да очертаем правилна политика за т.нар. енергийна диверсификация, защото за мен това, което се наблюдава през последните няколко месеца, е, че ние всъщност увеличаваме зависимостта от Русия. Това каза бившият заместник-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов в ефира на bTV в неделя. Според него темата енергетика трябва да е приоритет за премиера Бойко Борисов при предстоящото му посещение в САЩ, където ще се срещне с президента Доналд Тръмп.
Цветанов обърна внимание на разширението на „Турски поток“, чието трасе през България бе наречено „Балкански поток“. Въпреки това, изтъкна той, и руският президент Владимир Путин, и колегата му Реджеп Тайип Ердоган продължават да говорят за него като за „Турски поток“.
Междувременно посланията през последните осем години от срещите на български външни министри със Сергей Лавров, първи дипломат на Русия от 2004 г. насам, продължават да са свързани с енергийните проекти и предстояща визита на Путин у нас. „Аз смятам, че за 30 години демокрация трябва да вървим към истинската силна и обединена Европа“, каза Цветанов.
Той не пожела да коментира дали насрочената за 25 ноември среща на Борисов, който е премиер на България вече трети мандат, идва със закъснение.
„Визитата на премиера Борисов в Белия дом е признание за политическите решения, които взехме през последните години в сферата на сигурността и модернизацията на българската армия“, смята Цветанов, напомняйки тазгодишната покупка на американски изтребители F-16.
„Смятам че премиерът трябва да е максимално добре подготвен по енергийните проекти“, каза още той, обръщайки внимание, че темата е актуална както в САЩ, така и в Европа. Той напомни още, че догодина Естония поема председателството на Съвета на ЕС и това ще повод и шанс за България да потърси подкрепата на американската страна за идеята за „триморието“ (става дума за полската инициатива „Три морета“, целяща да стимулира сътрудничеството между източноевропейските държави в областта на енергийната сигурност и инфраструктурните проекти, бел.р.).