Търсенето намалява, цените не: Какво се случва с къщите в София?
С една работна заплата в България може да се купи все повече площ, показва секторен анализ

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Снимката е илюстративна
Търсенето на къщи в комплекси се успокоява, но за сметка на това цените не спират да растат. Това се вижда от доклада на Colliers за жилищния пазар в страната.
Към края на 2024 г. броят на този тип имоти в София достига 1 820, разпределени в 113 жилищни проекта. Предпочитани локации са южната дъга на Софийския околовръстен път, както и селата Бистрица, Панчарево и Лозен.
За разглеждания период 2020 – 2024 г. цените на къщите в комплекси са се покачили с над 51%, а разходите за тяхното строителство са нараснали с над 65%.
Поради тази тенденция строителството на нови проекти се измества към райони, в които има налична земя на по-ниска цена“, казват от Colliers.
Междувременно в доклада на консултантската компания се казва, че търсенето бележи спад от пика през 2021 г. (пандемичният период), когато се наблюдаваше засилен интерес към имоти в близост до столицата.
Продължава тенденцията по-голямата част от сделките да се реализират със собствен капитал.
Възвръщаемост при отдаване под наем
Брутното ниво на възвръщаемост към края на 2024 г. на къща в комплекс при отдаване под наем е около 3.9% на година. Спекулативното купуване в процеса на строителство и препродажбата на по-висока цена след завършване остава предпочитаният вариант за инвестиция.
Нивото на достъпност (бел. ред – съотношение на работна заплата към цена на кв. м) на къщи в комплекси, изчислено на база средна цена на кв. м и официалната статистика за брутна работна заплата, се подобрява. Това се дължи предимно на повишаването на възнагражденията. Към края на 2024 г. показателят е на равнище от 0.88 (придобиване на квадратен метър с една заплата).
Продължава тенденцията на търсене на къщи с устойчив дизайн и иновативни технологични решения, които предлагат и по-приятна среда за живеене.
В резултат на това се очаква строителните предприемачи да се ориентират все повече към „зелени“ проекти. Съответно купувачите ще запазят фокуса си върху по-качествени проекти, предлагащи висок стандарт на живот.
Какво ни очаква?
Наличното търсене остава стабилно, което се отразява в леко покачване на цените и стартиране на новo строителство. Планираните проекти се изместват към локации, където е налична земя на достъпна цена. Colliers прогнозира този тренд да продължи, като търсенето на строителните предприемачи ще е насочено към крупни парцели, върху които може да се изграждат комплекси от по-голям мащаб.
Интересът към локации по южната дъга на Околовръстен път ще се запази, въпреки значителното застрояване на този район. Липсата на пътна и обществена инфраструктура обезкуражава инвестиционните намерения в северната част на града. Очаква се продължаващ интерес към малките населени места в непосредствена близост до столицата, поради възможността за живот в къща с лесен достъп до всички удобства на София.