Управляващите потушават протести с поправки в бюджета
Средствата за БАН, музеи, галерии и ВУЗ-ове ще бъдат увеличени

© ECONOMIC.BG / БТА
Депутатите от управляващата коалиция в последния момент внесоха поправки в проекта за държавния бюджета за 2022 г., с които се опитват да потушат планираните от различни браншове протести. Представители на „Продължаваме промяната“, БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“ заедно внесоха няколко предложения за промени в изготвения от финансовото министерство бюджет.
След общественото недоволство, съобщенията за протестни действия и срещите с премиера Кирил Петков коалицията отговори на исканията и увеличава бюджета на Българската академия на науките с 20 млн. лв., които да послужат за ръст на възнагражденията на служителите в институцията. За сметка на това е намален бюджетът на прокуратурата. За музеи, галерии и други подобни културни институции пък са отделени с 12 млн. лв. повече, които да спомогнат за издръжката им в условия на по-високи цени на енергията и ускоряване на инфлацията.
Предвижда се и увеличаване с 10 млн. лв. на заплатите на преподавателите във висшите учебни заведения, тъй като в изготвения от Асен Василев проект бе предвиден ръст само за учителите.
Националният институт по метеорология и хидрология, който протестира срещу местенето му от Министерството на образованието в екологичното ведомство, също ще получи делегиран бюджет.
Освен това, както обеща председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански, е заложено отпадане на преходните и заключителните разпоредби, с които кабинетът предвиждаше да се направят промени в редица други закони, по подобие на порочната практика на ГЕРБ.
Увеличение има и в бюджета на външното министерство – за по-големи вноски на България в структури като ООН и НАТО, както и за политики, свързани с присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Управляващите предлагат бюджетът на Българската национална телевизия да бъде намален с 2 млн. лв., които да бъдат насочени към друга обществена медия – Българското национално радио – за заплати на музиканти и хористи. Припомняме, че между първоначалния проект на министър Василев и внесения в парламента той вече бе увеличил средствата за БНР с 600 хил. лв.
Наред с това управляващите предлагат и 5 млн. лв. еднократна подкрепа за микроземеделски производители за сметка бюджета на регионалното министерство.
Депутатите предвиждат и 200 хил. лв. за ремонт на Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов.
Промени има и по отношение ваучерите за храна, като депутатите разшириха предназначението им и те ще са не само за храна, ток и вода, а и за топлинна енергия и природен газ.
В областта на МВР обаче засега не се предвиждат промени, т.е. исканото увеличаване на заплатите на полицаите и пожарникарите не е договорено.
Соло
Парламентарните групи от управляващата коалиция ограничиха индивидуалните си предложения, като единствено депутатът от БСП Румен Гечев предлага бюджетът за превоз на пътници по нерентабилни линии да се увеличи с 10 млн. лв. От „Има такъв народ“ пък отново се опитват да прокарат своите виждания за партийните субсидии и са внесли предложение всеки действителен глас да носи само по 1 лв. на партиите вместо 8 лв., както е сега.
Депутатът от формацията Пламен Абровски също внесе проект за намаляване на ДДС за плодовете и зеленчуците, въпреки че няколко дни по-рано от „Има такъв народ“ изразиха позиция, че трябва да се върви към край на диференцираните ДДС ставките. Така ден по-късно Абровски е оттеглил предложението си.
От „Демократична България“ пък така и не предложиха максималният осигурителен доход да не се вдига, както бяха заявили от парламентарната трибуна.