Василев подготвя първия външен дълг от 2 години насам
Финансовото министерство гласи данъчни промени, както и такива в схемата за енергийни компенсации

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Финансовото министерство, водено от Асен Василев, подготвя първата от две години насам международна емисия на дълг. Подготовката е „в напреднала фаза“, като вече са пуснати заявки и са получени оферти от банките, които да реализират емисията. Това коментира финансовият министър по време на изслушването му в бюджетна комисия.
Василев отказа да даде повече подробности кога и как ще се случи това, но уточни, че дотогава правителството няма намерение да излиза на вътрешните пазари. Припомняме, че – включително с вчерашния вътрешен заем – от началото на годината кабинетът вече набра 1.8 млрд. лв. на вътрешния пазар, но на по-високи цени заради международната ситуация.
Според Василев рисковете пред международната емисия са свързани с войната в Украйна и шоковете от нея на пазарите. Той посочи, че веднага след избухването на конфликта месец и половина нито едно правителство в Европа не е емитирало на външните пазари, а след това Хърватия е пласирала емисия при „сравнително благоприятни условия“.
Интересът към вътрешните емисии в България през последните седмици намаля, като това бе и причината една от тях да се провали – за половин милиард лева под формата на 10.5-годишни ДЦК. Според Василев обаче този лек отлив на интереса се дължи на факта, че банките
пазят ресурса си, за да излязат на външен пазар, където могат да постигнат по-висока доходност“.
За последно България излезе на международните пазари през есента на 2020 г., когато финансов министър бе Кирил Ананиев. Тогава условията на пазара обаче бяха много по-добри и вместо търсените 4 млрд. лв. правителството се реши да вземе 5 млрд. лв.
Василев посочи, че в световен план лихвите започват да се повишават, а това заедно с други процеси в икономиката ще доведе до трайни промени в бизнес средата и цените на енергоизточниците.
„Ще има несигурност на пазарите за метали, зърно, в логистичните пътища. България е особено засегната, тъй като в Черно море вече се вдигнаха застраховките за корабоплаването, а няки кораби отказват изобщо да влизат в Черно море“, коментира вицепремиерът.
Планът за възстановяване
По думите на Асен Василев в края на юни България ще изпрати първото си искане за плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. То ще е за сумата от 2.5 млрд. лв., което е значително повече от заложените в момента 1.6 млрд. лв. в бюджета.
Освен това България вече е изпратила споразумението за партньорство с Европейската комисия. Очакванията са в рамките на юни то също да бъде финализирано с ЕК, така че във второто полугодие да бъдат отворени и оперативните програми и където има готовност, да започнат да се провеждат търгове и да се изплащат средства на бенефициентите.
Как ще се бори инфлацията?
Финансовият министър щрихира някои антиинфлационни мерки, които в момента се готвят в коалицията. Планът е всички те да бъдат предложени още другата седмица след втори коалиционен съвет след няколко дни, като „немалка част от тях“ ще се наложи да минат през парламента.
Промени на данъци, подпомагане в енергетиката по по-траен начин, а не по текущата схема“, посочи като примери Василев без да даде детайли по предложенията на този етап.
Припомняме, че схемата за енергийните компенсации бе критикувана от бизнеса, тъй като се трансформира месец за месец, което не носи достатъчно прогнозируемост на частния сектор и той заплаши с протести.
Отделно от това Василев обясни, че по темата с индексирането на строителните договори, сключени от държавата, вече е подготвена формула, която в момента министерството на регионалното развитие и благоустройството придвижва в парламента, тъй като трябва „малка законодателна промяна в ЗОП, за да бъде формулата приведена в действие“.
На въпрос на „Демократична България“, които настояват за спешна модернизация на сектора на отбраната, Василев отговори, че на този етап няма искания от военното ведомство за определени придобивки, но се предполага, че ще се появят такива покрай актуализацията на бюджета през юни.