Въвеждат пръстов отпечатък за болници и аптеки от януари
Качеството на работа на лекарите ще се оценява от пациентите, допълни още Петър Москов

© ECONOMIC.BG / БГНЕС
До края на януари в болниците и аптеките ще бъде въведен персонален пръстов индентификатор. Така всеки здравноосигурен пациент ще притежава досие и само така ще може да докаже своето присъствие в определена болница. Това заяви в студиото на Нова телевизия здравният министър Петър Москов.
Новият механизъм ще служи за контролен идентификатор на всеки един здравноосигурен пациент. По този начин пациентът ще доказва своето присъствие в болницата. Цената на едно четящо устройство е 20 евро и ще се поеме изцяло от държавния бюджет, обясни Москов.
Министърът коментира, че идентификаторът ще има и т.нар. дърво на свързване за близки и роднини. „Това е добре за всички нас, в това число и за Фонд здравеопазване. От устройството ще става ясно присъстваме ли в болницата, в аптеката и т.нар. По програмата за електронно правителство и управление ние сме много напред в това отношение”, допълни още той.
Всеки пациент ще има и свой индивидуализиран пакет за доболнична помощ, като по неговия личен здравен статус ще се преценява какво количество направления могат да му бъдат отпуснати през годината, съобщи още Москов.
На годишна база българските граждани вкарваха в турските болници около половин милиард,само заради апаратурите, с които турското здравеопазване разполага, припомни здравният министър. „Правителството и държавата ще ликвидира тази нужда. Вече имаме високотехнологична апаратура и потокът трябва да се обърне. това означава висок финансов натиск върху касата. Касата ще започне да плаща на българските граждани. Затова сме направили този пръстен в държавата – в големите градове”, допълни още той.
„Извървяваме целия процес на съгласуване с пациентски, съсловни и други организации, докато това не приключи, няма да коментирам кое влиза, кое излиза от пакета”, каза Москов. За пример, министърът даде Швеция, където замяната става с изкуствена и се извършва до 6 месеца, а у нас до 4.
Ще бъде въведена оценка по обективни данни на личните лекари, съобщи още Москов. Общото класиране на тези лекари и на качеството на тяхната работа ще се прави според оценка на пациентите. Ще се направи пълен списък на първите 200. Вече има такава класация и първите десет ще получат 5000 лв от Министерството на здравеопазването.