Вечерни новини: Инфлацията в България се забавя; Софийското метро е едно от най-добрите в Европа
България отново е втора в ЕС по дял на пътувания със самолет; Формулата за минималната заплата създава сериозни рискове за българската икономика
Инфлацията в България се забавя, но продължава да расте
Средното поскъпване на стоките и услугите в България се забавя през юли. По данни на Националния статистически институт (НСИ) годишната инфлация през август се забавила до 2.1% – 0.3 пр. пункта под нивото ѝ от юли.
Но на месечна база показателят се покачи с 0.1%, което реално означава, че инфлацията продължава да расте, а забавянето при годишния коефициент по-скоро се дължи на все по-високата база, при която се мери.
Формулата за минималната заплата създава сериозни рискове за българската икономика
35 процента. Толкова е повишението на минималната работна заплата (МРЗ) в България в рамките на само 2 години. Последните данни на Националната агенция по приходите (НАП) показват, че почти 50% от работещото население у нас взима пари, близки до МРЗ, което прави увеличението повече от добре дошло за тях. В същото време, резкият скок създава дисбаланси в българската икономика, които могат да доведат до по-висока безработица, напускане на висококвалифицирани служители, отлив на чуждестранни инвеститори и загуба на конкурентоспособност.
Софийското метро е едно от най-добрите в Европа
Чудили ли сте се кои европейски градове имат най-добрите, най-лошите и най-натоварените подземни железници? Нова класация, изработена от компанията за съхранение на багаж Bounce, дава отговор на този въпрос. За целта е проучила всички метро услуги в столиците на Стария континент и е направила някои изненадващи открития, пише в специален материал Euronews.
В класацията на градовете с най-добро метро влиза и София. Специално две от метростанциите получават високи оценки от туристите.
България отново е втора в ЕС по дял на пътувания със самолет
България продължава да бъде в челната тройка на държавите в ЕС, в които придвижването със самолет е предпочитан транспорт през 2022 г. В страната общо 25.9% от всички изминати километри се падат на полетите, с което се нареждаме на второ място след Хърватия (40.4%), показват данни на Евростат. През 2021 г. отново България заема тази позиция, но със значително по-малък процент - 16.3%.
За разлика от самолетите, само 1.9% от т.нар пътнико-километри* пътуващите са изминали с влак, което отрежда страната ни на 24 място. Българите предпочитат колите си и това доказва и статистиката, според която повече от половината - 64% от разстоянията са преминати с автомобил. През 2021 г. те са били още повече 75.3%.
Синдикатите искат формула за определяне на прага на бедност
Работодателските организации в България подкрепиха предложеното увеличение на линията на бедност до 638 лв. от 1 януари 2025 г. Синдикатите обаче не са доволни от новата стойност, която е с над 20% по-висока спрямо тазгодишната, и настояват за промяна в използваната методология. Двете страни се сблъскаха по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Преходът е маратон и му трябва ясен план
Д-р Жужа Пишкоти-Ковач работи за секретариата на Унгарската комисия по въглищата като ръководител на отдела в Католическия университет „Естерхази Кароли“. Тя ще е един от лекторите на международния форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“, който ще се проведе на 25 септември 2024 г. в зала „Панорама“, хотел „Експо“ в София.
С д-р Жужа Пишкоти-Ковач разговаряме за предизвикателствата пред въглищните региони, опитa на Унгария и как преходът да бъде наистина справедлив.
„Съмнително управление“: Тиери Бретон изненадващо напусна Европейската комисия
Тиери Бретон – един от най-влиятелните еврокомисари, отговарящ за вътрешния пазар – внезапно подаде оставка в понеделник. Той твърди, че Урсула фон дер Лайен притиска Франция, неговата родна страна, да представи друг кандидат, който да го замести, предава Euronews.
Бретон обяви този ход в писмо, публикувано в социалната платформа X, като каза, че е разбрал за лобирането „преди няколко дни“.
Кои са 5-те най-големи планирани соларни централи в България?
Слънчевият фотоволтаичен капацитет представлява 16.4% от общите инсталации на електроцентрали в световен мащаб през 2023 г., според GlobalData, с общ регистриран слънчев фотоволтаичен капацитет от 1496 GW. Очаква се това да допринесе с 33.7% до края на 2030 г. с капацитет на инсталациите, агрегирани до 4822 GW. От общия глобален слънчев фотоволтаичен капацитет 0.20% е в България.
Броени дни до ALL IN с Rakuten Viber, Dronamics и „извънземния“ предприемач Делян Аспарухов
Броени дни остават до ALL IN – бизнес форумът на Economic.bg, по време на който ИНоватори и ИНвеститори ще се срещнат на сцената в серия от ИНспириращи дискусии и лекции. Ще стане дума за дигитализация, роботизация, виртуализация, метавселена, космически фабрики и AI.
Датата е 19 септември. Мястото – хотел Hilton Sofia.