Вечерни новини: Къде по света българите инвестират в имоти?; Ясно е кой ще проектира метрото към „Студентски град“
Най-бърз и оптимален проект: Държавата насочва усилия към ПАВЕЦ „Равногор“ и още акценти от деня

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Имотни играчи зад граница: Къде по света българите инвестират в жилища?
67 – това е броят на държавите, в които българите са декларирали, че притежават недвижимо имущество през миналата година. Става въпрос за над 100 българи, предоставили информация за притежанията си в годишните данъчни декларации по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Това показват данни на Националната агенция за приходите (НАП), изведени специално за Economic.bg.
„Метрополитен“ избра кой да проектира метрото към „Студентски град“
„Метрополитен“ избра изпълнител за изготвянето на идеен проект за продължението на метрото към „Студентски град“. Поръчката, която бе стартирана през юли миналата година, е възложена на „Инжпроект“ ЕООД. Компанията е предложила цена за изпълнение от 943 хил. лв. без ДДС, което е и най-ниското предложение сред подадените оферти.
Най-бърз и оптимален проект: Държавата насочва усилия към ПАВЕЦ „Равногор“
Най-бързо изпълнимият проект за нова помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) на територията на България е този край село Равногор, в района на ВЕЦ „Въча“. Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков на брифинг, като подчерта, че проектът е с приоритетен статут и по негово мнение трябва бъде подготвен от Националната електрическа компания (НЕК) за първостепенно изпълнение.
До 1 млрд. лв. ще стигнат компенсациите за ток на битовите потребители
Средствата, с които битовите потребители ще бъдат компенсирани за електроенергия в следващата година – от новия регулаторен период – може да достигнат до 1 млрд. лв. Това е разликата между регулираната цена, на която домакинствата ще продължат да плащат тока си, и пазарната цена, на която крайните снабдители ще купуват тока, който им продават. Това стана ясно на брифинг на енергийния министър Жечо Станков след заседанието на Министерския съвет в сряда.
Държавата ще взима повече от приходите на АЕЦ „Козлодуй“ и по-малко от въглищните централи
Министерският съвет преразгледа таваните на приходите на производителите на електрическа енергия, които, ако бъдат надхвърлени, следва средствата да се внесат във Фонд сигурност на електроенергийната система (ФСЕС). Мярката има за цел да гарантира акумулирането на финансов ресурс във Фонда, а МС я определя като „устойчиво решение“. Със средствата от ФСЕС пък се изплащат компенсациите за небитовите и битовите потребители.
МС погасява близо половин милиард от задълженията на АПИ към пътни фирми
Правителството осигури значителна финансова инжекция за Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), отпускайки над 444.7 млн. лв. (444 789 300 лева) за 2025 г. Основната цел на тези средства е да се погасят дългогодишни задължения към фирми, поддържащи републиканската пътна мрежа. Друга част ще отидат за индексации на договори, свързани с полагането на маркировка и пътни знаци.
Volt Premium Taxi привлече нови инвеститори начело с Димитър Бербатов и Димитър Рачков
Една година след старта си, таксиметровата компания Volt Premium Taxi обяви привличането на нови инвеститори, сред които емблематични фигури като Димитър Бербатов и Димитър Рачков. Към тях се присъединяват и редица успешни предприемачи.
Премиерът заплаши с уволнения заради пътната безопасност
Премиерът Росен Желязков постави едномесечен срок на всички отговорни институции да покажат осезаем напредък в борбата с войната по пътищата. В противен случай ще последват драстични структурни промени и уволнения, засягащи ключови звена като Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, Пътна полиция и Държавната агенция по пътна безопасност, става ясно от съобщение на правителствената информационна служба.
България и Румъния стартират съвместни мегапоръчки за удълбочаване по р. Дунав
Кабинетът направи дългоочаквана конкретна стъпка към съществено подобряване на корабоплаването по река Дунав. Министерският съвет официално одобри Споразумението между Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав“ (ИAППРД) и Речна администрация за Долен Дунав – Галац, Румъния, което дава зелена светлина за стартирането на съвместни обществени поръчки по ключовия проект FAST Danube 2, свързан с удълбочаването на реката.
Air Serbia подновява полетите между Белград и Варна
От месец юни тази година Air Serbia подновява директните полети между Белград и Летище Варна, съобщават от аеропорта. Полетите ще се изпълняват три пъти седмично през юни, а от юли – вече четири пъти седмично.
Достъпът до плаж „Силистар“ това лято ще е свободен
Проблемът с таксуването за преминаване към един от най-живописните плажове по Южното Черноморие – „Силистар“ – е решен и до него вече ще се стига безпроблемно с автомобил. След разговори между кмета на Община Царево Марин Киров и собственика на частния имот, през който срещу заплащане се преминаваше за ивицата, плажът вече е с потвърден свободен достъп.
Живот като приказка: Богатството и страстите на шейх Хамдан, престолонаследникът на Дубай
Животът на богатите и известните личности винаги привлича любопитство. Един от тях е престолонаследникът на Дубай, шейх Хамдан бин Мохамед бин Рашид ал Мактум, по-известен като Фаза. Неговото състояние, интереси и ежедневие предизвикват голям интерес, а информацията за него рисува картина на един наистина забележителен живот.