Впечатляващ, но недостатъчен ръст при батериите в Европа
В тандем със слънчевата фотоволтаична енергия растежът се задвижваше предимно от домашни батерии, става ясно от анализ на SolarPower Europe

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Европа е инсталирала 17.2 GWh нови системи за съхранение на енергия от батерии (BESS) през 2023 г. като увеличението спрямо миналата е впечатляващ – с 94%. Това бележи третата поредна година на удвояване на годишния пазар, става ясно от анализ на SolarPower Europe, асоциация на компании във ВЕИ сектора.
Недостатъчен капацитет
До края на 2023 г. общият оперативен парк на BESS в Европа достигна около 36 GWh. Въпреки че се очаква внедряването да продължи да расте през 2024 г., прогнозите все още не достигат очакваните 200 GW мощностен капацитет, необходим до 2030 г. за отключване на слънчевия потенциал на ЕС.
Съхранението на батерии е изправено пред препятствия в цяла Европа, включително липсващи цели, недостатъчни пазарни сигнали, двойно данъчно облагане и рестриктивни мрежови политики за хибридни възобновяеми инсталации.
В бъдеще пазарите на BESS ще запазят своята възходяща траектория между 2025 г. и 2028 г., с устойчиви, но по-бавни темпове на растеж в диапазона 30-40%.
Предвижда се общият инсталиран капацитет на BESS в Европа да се увеличи повече от седем пъти, за да достигне 260 GWh съхранение на батерии до 2028 г.
Домакинствата движат пазара
В тандем със слънчевата фотоволтаична енергия растежът се задвижваше предимно от домашни батерии. В резултат на енергийната криза европейските граждани се насочиха към батериите, за да изградят своята енергийна самодостатъчност. Жилищният сегмент води внедряването със 70% от годишно инсталирания капацитет на BESS, следван от широкомащабни батерийни системи с 21% и търговски и индустриални системи с 9%.
Германия запази позицията си на водещ пазар, внедрявайки 5.9 GWh миналата година и отбелязвайки значително увеличение от 152%. Италия следва плътно, свързвайки рекордните 3.7 GWh (+86%), следвана от Обединеното кралство с 2.7 GWh (+91%).
През последното десетилетие намаляването на инвестиционните разходи за съхранение на батерии, водено от технологичния напредък, икономиите от мащаба и по-ниските цени на суровините, значително подобри конкурентоспособността на слънчевите фотоволтаици в комбинация с батерии съхранение. Тази комбинация вече представлява оптимално решение, отговарящо на нашата енергийна трилема за сигурност, устойчивост и достъпност“, коментира Антонио Аруебо, пазарен анализатор в SolarPower Europe.