Всеки трети студент тегли заем за работа в чужбина
През следващото лято се очаква около 8000 български младежи да заминат отвъд океана
Масово явление у нас стана студенти да теглят заем, за да заминат на бригада отвъд океана. За последните две години ръстът е около 35-40%. Антикризисната мярка е предназначена за студенти, които нямат готови пари, с които да платят разходите си по заминаване.
"Преди тази услуга много често родителите теглеха заеми, за да пратят децата си на бригада. Кредитирането на бригадата е удобно за студентите, защото така те не натоварват родителите си и се чувстват по-самостоятелни", коментира шефът на програмата за заминаване в чужбина у нас Борислав Милков, цитиран от „Монитор“.
По думите му разходите около заминаване на студентите са около 2000 долара или 3800 лв., колкото струва и магистратурата в частните университети. Лихвата по кредитите за бригада пък варират между 9% и 10,5%, като някои от банките имат и изисквания за поръчител.
Издължаването на студентите започва година след завръщането им от САЩ. Ако резервират пътуването си зад океана до Нова година, младежите могат да спестят между 100 и 200 долара от таксата за заминаване, твърди още Борислав Милков. Ранното записване е за предпочитане не само защото се спестяват пари, а и защото през януари обикновено има най-голям наплив. Програмната такса за бригада е 995 лв., която включва работна оферта, разрешително, медицинска застраховка и др. С отстъпката цената може да падне до 795 долара.
Самолетният билет е другият сериозен разход, който който варира между 600 и 1200 евро в зависимост от дестинацията. Най-скъп е билетът до Аляска. Студентите трябва да си приготвят и около 800-1000 долара за джобни пари в САЩ.
През следващото лято се очаква около 8000 български младежи да заминат отвъд океана. Бройката е с 1500 повече спрямо заминалите през миналия сезон. Студентите спестяват между 4000 и 12 000 долара в зависимост от това на колко места работят и за коя поредна година се трудят. Най-високи надници се плащат в Аляска, където заплащането е между 9 и 13 долара на час. Българските младежи работят основно в сферата на туризма. Трудят се в хотели и ресторанти - най-често като сервитьори, камериерки, рецепционисти, готвачи и др.
Заплащането в Източното крайбрежие варира между 8 и 10 долара на час. Седмично младежите работят по 30-40 часа или около 6-8 часа дневно. Най-търсени са позициите, на които могат да се изкарват бакшиши. В Щатите те са задължителни и са между 15-20% от общата сметка. Студентите ще заминават през лятото и ще се върнат в края на октомври – началото на септември.