Ядрената енергетика е българският план за „зелената сделка“ на ЕС
Планът за енергетика и климат беше представен малко преди крайния срок на ЕС

Малко преди
крайния срок, който Европейският съюз даде на страните членки да изпратят своя
Национален план за енергетика и климат, страната ни най-накрая представи
българския днес. В него са отстранени забележките, изпратени от Европейската
комисия по предишния план. За отстраняването им страната ни нае компанията „Делойт“.
От документа става ясно, че за да постигне на зелените цели на ЕС България ще се съсредоточи върху развитието на ядрената енергетика и лека по лека ще започне да се отказва от използването на въглища за производство на ток. Така до 2050 г., докогато се очаква да продължи да работи и АЕЦ "Козлодуй", над 60% от електроенергията ще идва от ядрените централи, докато делът на въглищните ще намалее от сегашните 45% до под 5%, пише „Капитал“.
От графиките се вижда, че използването на твърди горива намалява значително до 2050 г. „Въглищата запазват доминиращ дял в енергийния микс до 2030 г., след което следва преходен период на плавно преминаване към по-голям дял на природен газ и биомаса“, пишат от Министерството на енергетиката. "Настояваме и сме заложили в плана, че преходът трябва да бъде плавен и справедлив“, каза пред народните представители министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
От документа обаче става ясно, че делът на природния газ не се увеличава много през годините, въпреки позицията на някои експерти, че страната ни е в удобната позиция за преход към природен газ.
Министерството на енергетиката е заложило в плана и постигане на 15% междусистемна свързаност в електроенергетиката, пълна либерализация на електроенергийния пазар до 2025 г. В Интегрирания национален план в областта на енергетиката и климата е заложена 27% цел за енергията от ВЕИ в общия енергиен микс до 2030 г. Постигнатият в момента дял е 20.4%. Надвишаването на поставената цел ще може да се търгува, стана ясно по време на представянето на документа. Това е допълнителен ресурс, който може да се инвестира в системата, допълват от ресорното ведомство.
В документа е заложена и пълната либерализация на електроенергийния пазар в страната трябва да бъде факт до 2025 г. „Процесът ще бъде съпътстван с въвеждане на мерки за защита на уязвимите потребители. В областта на електроенергетиката националният план залага и на модернизация на мрежата, както и постепенно увеличаване на дела на ВЕИ, където е възможно“, се казва още в съобщението.