Асен Василев обещава нови политики и реформи след три месеца
Основни комисии в парламента одобриха на първо четене „проектобюджета за еврозоната“

© ECONOMIC.BG / БТА
Финансовият министър Асен Василев обеща кабинетът да разработи нови политики и реформи с представянето на Бюджет 2024. По думите му, а и според графика, параметрите на бюджета за следващата година следва да се представят още през октомври.
Бюджет 2023 отговаря на очакванията на бизнеса и гражданите и не предизвиква изненади. В него няма нищо революционно. Нямаше как да бъдат разработени новите политики на кабинета „Денков – Габриел“, но те ще бъдат разработени за Бюджет 2024, който ще гледаме след само три месеца“, заяви финансовият министър.
Думите му бяха част от представянето на бюджета за тази година по време на съвместно заседание на комисиите по бюджет и финанси, социална политика и икономика в парламента.
Най-доброто нещо, което може да се направи сега – по средата на годината – е да не се създават трусове“, коментира още Василев.
Предложеният бюджет е разчетен с дефицит 3% от БВП, икономически растеж от 1.8% и 8.7% средногодишна инфлация. Таванът на дълга е в размер на 7.5 млрд. лв. Заложена е и капиталова програма от над 8 млрд. лв.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев описа бюджета като такъв с основна цел от 3% дефицит, който да отговори на изискванията за влизането на България в еврозоната. Като „бюджет на еврозоната“ описа макрорамката и депутатът от „Възраждане“ Деян Николов.
Въпреки някои критики по отношение на бюджета, депутатите от бюджетната и социалната парламентарни комисии одобриха проектите за държавния бюджет, бюджета на Държавното обществено осигуряване и бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
Икономическата комисия го отхвърли, като представители на „Продължаваме промяната – Демократична България“ нямаше, тъй като те са били на дискусия с президента на Украйна Володимир Зеленски.
От БСП дадоха заявка за внасяне на промени между двете четения, свързани с нови разходи за близо 1 млрд. лв.
Критики
Икономистът Любомир Дацов от Фискалния съвет отправи критика към финансовия министър за липсата на антиинфлационни политики в проектобюджета. Според Василев обаче не е възможно „да се направи нещо с бюджета за инфлацията“, защото тя е привнесена.
Други недостатъци, според Фискалния съвет и депутатите, са надценените приходи и възможността те да не се реализират, както и дефицитите по линия на пенсиите, които достигат 10 млрд. лв.
Бившият социален министър от ГЕРБ Деница Сачева обърна внимание, че от данъци държавният бюджет дотира половината от средствата за пенсиите и настоя за анализ на пенсионната система и „сериозни реформаторски решения“, които да бъдат взети в следващите месеци като например да се извадят пенсиите от нетрудова дейност от НОИ.
Изключително важно е и ние очакваме вече да има реални предприети действия още в началото на следващата година“, заяви Сачева.
От Института за счетоводителите и одиторите поискаха предложението за деклариране на наличните парични средства в касите да бъде при праг между 50 и 100 хил. лв., а не както е в проекта на финансовия министър сега – при 10 хил. лв. оборот.
Също така от ИДЕС предлагат отчитането на касите да става не всеки месец, а на тримесечие. По отношение предложенията за плащане за заплати само по банков път за ресторантьори и големите фирми с над 50 служители, от института изискват „драстично намаление на банковите такси“.
По въпроса за печалбата на Българския енергиен холдинг (БЕХ), която трябва да бъде внесена в бюджета и бе оценена на 1.6 млрд. лв. от правителството, Асен Василев коментира, че на проверка в дружеството освен Агенцията за финансови инспекции е влязла и Националната агенция за приходите.
Върху тази печалба се дължат данъци. Това дружество с обезценки намалява с 1 млрд. лв. печалбата си. Нормално е да влезе и НАП“, коментира Василев.
По отношение на постъпления от евентуална продажба на реакторите за АЕЦ „Белене“ на Украйна, Василев коментира, че средствата биха постъпили по сметката на „Национална електрическа компания“ и нямат директно предназначение в бюджета.
В някой друг бюджет можем да ги вземем, но не и в този“, пошегува се финансовият министър.