България ще поиска извънреден доклад за еврото до края на февруари
Финансовият министър изрази увереност, че страната ни е покрила всички конвергентни критерии

© ECONOMIC.BG / Council of Europe
България ще поиска извънреден конвергентен доклад за еврото до края на февруари. Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на днешната среща на европейските финансови министри в Брюксел.
На нея Петкова представи напредъка на България в подготовката ѝ за присъединяване към еврозоната.
Предварителните оценки ни дават увереност, че ще изпълним всички критерии за номинална конвергенция. Предвид това, до края на месец февруари 2025 г. България ще отправи официално искане към ЕК и ЕЦБ за изготвянето на извънредни конвергентни доклади“, заяви Петкова, цитирана от финансовото министерство.
По-рано през деня еврокомисарят по икономика и производителност Валдис Домбровскис заяви пред медии, че е важно България да покрие всички маастрихтски критерии за еврото, включително инфлацията, която през миналия декември се размина на 0.1 пункта от необходимото ниво.
Данните на НСИ показаха миналата седмица, че през януари инфлацията в България се е ускорила значително, но въпреки това мненията са, че страната ни формално е изпълнила и този критерий.
Официалните данни за ръста на цените обаче предстои да бъдат публикувани от Евростат на 24 февруари (понеделник).
С благоразумната си фискална политика България отдавна е заслужила членството си в еврозоната, затова очакваме това да стане факт на 1 януари 2026 г.“, добави Петкова.
Economic.bg напомня, че в последните си дни като служебен финансов министър Людмила Петкова - предшественичката на Теменужка Петкова - също заяви, че България може да поиска извънредна оценка за еврото, но до края на януари.Това обаче така и не се случи, след като кабинетът Желязков даде на заден ход, а след това финансист №1 многократно предупреждаваше, че може България да не получи одобрение, ако избърза с искането за доклад.
Миналото лято парламентът задължи МФ да поиска извънреден доклад за конвергенция в срок до две седмици, след като България изпълни всички критерии за прием в еврозоната. Идеята беше, че ако това бе станало в рамките на 2024 г., правителството трябваше задължително да поиска дата за присъединяване 1 юли 2025 г. Тъй като това не се случи, очакванията са евентуалното членство на България във валутния съюз да стане факт от 1 януари 2026 г. – дата, която Домбровскис по-рано днес определи като „реалистична“.