Движението на индексите не намери ясна посока
Цената на петрола се покачи в сряда до 60.90 долара покрай данните за спад в запасите в САЩ и очакванията за повишено търсене

© ECONOMIC.BG / БТА
Търговската сесия в САЩ започна обещаващо, докато към края на деня последваха разпродажби, което понижи водещите индекси и сложи край на серията от печалби. Разочароващите данни от финансовите отчети на FedEx също допринесоха за негативното настроение на пазара. След като в рамките на деня индексите S&P 500 и Dow Jones Industrial Average достигнаха до исторически максимуми, те приключиха сесията с понижение от съответно 0.04% и 0.10%.
От трите най-големи индекса с САЩ единствено Nasdaq Composite завърши на зелена територия, след като беше подкрепен от технологичните компании. Той се изкачи до 8 827.74 пункта, след като прибави 0.05 процента към стойността си.
В Европа преобладаваше смесената търговия, въпреки че икономическите данни за бизнес климата в Германия показаха по-добри резултати от очакваните. Това не помогна на водещия индекс на Стария континент – DAX, който изтри половин процент от активите си до 13 222.16 пункта.
Икономическите данни за индекса на потребителските цени показа, че инфлацията остава стабилна на тригодишен минимум при 1.5%. Въпреки че инфлацията е далеч от целта при 2%, търговията на острова подкрепи индекса FTSE 100, който се покачи с 0.21% до 7 540.75 пункта.
През деня щатската валута беше по-силна от основните си конкуренти, което повиши котировките на валутните двойки, но понижи цената на златото. Ценният метал понижи цената си до 1 475.55 долара за тройунция, докато среброто успя да приключи деня на печалба от 0.05% до малко над $17. Цената на петрола се покачи в сряда до 60.90 долара покрай данните за спад в запасите в САЩ и очакванията за повишено търсене през следващата година.
Акценти днес
Основен лихвен процент - Великобритания
Основният акцент днес ще падне върху заседанието на Централната банка на Великобритания, която се очаква да гласува запазване на лихвата при текущо ниво от 0.75%. Възможно е засилена волатилност при валутните двойки, включващи британската лира – GBP.
Инструмент на фокус - Eli Lilly
Фармацевтичната компания записа серия от печеливши дни, с което се устреми към максимума при $130. На този етап няма признаци за отслабване на възходящото движение, но индикаторът RSI навлиза в зоната на прекупен пазар, което може да доведе до отслабване на импулса. При неуспех за пробив над зоната на съпротива очакваме образуване на двоен връх и корекция на цената.
NZD/USD
Седмичната графика показва изчерпване на възходящата корекция, при което има голяма вероятност да се възобнови основния низходящ тренд. Достигането до 50-периодната средна силно ограничава възходящото движение. Допълнително се образува дивергенция, която сигнализира за обръщане на тренда. Образуване на низходящо пресичане на индикатора Стохастик може да даде начало на рязко понижение, при което е възможна продажба на валутната двойка.
OilUK
Очакванията на пазарните участници за спад в предлагането на петрол повиши цената на сорта Брент. Предвид възходящото пресичане на индикатора Стохастик може да очакване развитие на възходящия импулс, като краткосрочната цел е психологическата граница при 67 долара за барел.
Nasdaq
Технологичният индекс завърши деня с повишение, но към края на сесията се формира поглъщаща свещ на 4-часова графика. Това може да означава край на възходящия импулс и корекция на индекса до 50-периодната средна или да започне търговия в консолидация. Очакваме при понижение под първото ниво на подкрепа при 8 560 пункта да се засилят продажбите, което дава добре възможност за влизане в къса позиция.