ЕС одобри първите в света всеобхватни регулации на криптовалутите
Търговията с криптоактиви ще изисква лиценз, а транзакциите вече няма да са анонимни

Снимка: Unsplash
Държавите от Европейския съюз във вторник дадоха окончателно одобрение на първия в света всеобхватен набор от правила за регулиране на криптоактивите. Това вероятно ще окаже допълнителен натиск върху страни като Великобритания и Съединените щати, които трябва да наваксат регулаторното си изоставане, пише Reuters.
Правилата бяха одобрени по време на среща на министрите на финансите на ЕС в Брюксел във вторник. Преди това бяха обсъдени с Европейския парламент, който даде одобрението си през април.
Очаква се правилата да влязат в сила от 2024 г.
Регулирането на крипто стана по-спешно след колапса на криптоборсата FTX и множеството проблеми в сектора, които последваха след фалита.
„Последните събития потвърдиха спешната необходимост от налагане на правила, които ще защитят по-добре европейците, които са инвестирали в тези активи, и ще предотвратят злоупотребата с криптоиндустрията за целите на прането на пари и финансирането на тероризма“, каза Елизабет Свантесон, министър на финансите на Швеция, която е председател на ЕС.
Правилата изискват фирмите, които искат да издават, търгуват и защитават криптоактиви, токенизирани активи и стабилни монети в ЕС, да получават първо лиценз за това.
Министрите предприеха стъпки за борба с укриването на данъци и използването на трансфери на криптоактиви за пране на пари, като улесниха проследяването на транзакциите.
Те се споразумяха от януари 2026 г. доставчиците на услуги да получават имената на подателите и бенефициентите в криптоактиви, независимо от сумата, която се прехвърля.
Постигнато беше и споразумение за изменение на правилата за това как страните членки си сътрудничат помежду си в данъчното облагане, за да покрият транзакциите с криптоактиви, и за обмен на информация относно предварителни данъчни решения за най-богатите лица.
Криптофирмите казват, че искат сигурност в регулирането, оказвайки натиск върху отделните държави да копират правилата на ЕС и регулаторите да излязат с глобални норми за трансгранична дейност.
Великобритания очерта поетапен подход, който предвижда да се започне със стабилни монети и след това да се разшири до необезпечени криптоактиви, но към момента няма твърд график.
Съединените щати се съсредоточиха върху използването на съществуващите правила за ценни книжа за принудителни действия в сектора, докато решават дали да въведат нови правила по поръчка и кой ще ги прилага.
Хестър Пърс, един от комисарите в американския регулатор на деривати CFTC, каза миналата седмица, че редица федерални и щатски власти се опитват да разберат каква надзорна роля биха могли да играят в криптосектора.
„Малко се скитаме в пустинята“, каза Пърс на конференция.