Фед задържа лихвите близки до нула, но промени тона си
Централната банка на САЩ не мисли да увеличава лихвените проценти, освен ако не възникнат рискове

© ECONOMIC.BG / БТА
Федералният резерв на САЩ остави лихвените проценти близо до нулата в сряда и заяви, че ще продължи да използва всички инструменти в своя арсенал в подкрепа на американската икономика, предава CNN. Фед обаче промени тона си в актуализацията на паричната си политика, заявявайки, че е готов да
коригира позицията на паричната политика според случая, ако възникнат рискове“.
Един от тези рискове може да бъде скок на инфлацията, който Фед очаква, макар и временно, през следващите месеци. Това е и новият страх номер едно на Уолстрийт, който успя да измести този от COVID-19. Други пък могат да бъдат общественото здраве, пазарът на труда и условията на финансовия пазар.
Ръководството на Фед прогнозира повишение на цените от 2.4% до декември, което е повече от очакваните 1.8% през декември. Но това не е причина за притеснение според централната банка, която очаква увеличението на цените да бъде преходно.
Инвеститорите са загрижени, че Фед ще бъде принуден да повишава лихвените проценти по-бързо, отколкото се надяваше да отговори на ускоряването на инфлацията. Доходността на съкровищни облигации нараства на фона на тази теза, изкачвайки се до 13-месечен връх от 1.67% в сряда. Повишаването на доходността си пое дъх след съобщението на централната банка.
В отговор на това акциите се придвижиха до рекордно високи нива и Dow Jones затвори над 33 000 пункта за първи път в историята.
Според консенсусната прогноза на Фед – известна като точков сюжет – централната банка не очаква повишаване на лихвените проценти през 2021 г., но четирима от служителите ѝ прогнозират по-високи лихвени проценти през 2022 г.
Засега референтният лихвен процент остава непроменен в диапазона от 0 до 0.25%.
Представителите на Фед прогнозират, че БВП на САЩ, най-широката оценка на икономическата активност, ще се покачи с 6.5% тази година, повече от прогнозираните през декември 4.2%. Разпространението на ваксината, заедно с тласъците от фискални стимули на Вашингтон, са отговорни за светлото икономическо бъдеще.
Междувременно се очаква равнището на безработица да спадне до 4.5% до края на годината, в сравнение с предходната прогноза от 5%. Към февруари делът на безработица в страната е 6.2%.