Хотелиерите обвиниха здравния министър в половинчати мерки и фалшив морал
БХРА намеква, че Костадин Ангелов се води от финансови подбуди, когато изготвя мерките срещу COVID-19 и те са неефективни

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
От БХРА сме категорични, че когато се говори за морал е добре да се вземат всички обстоятелства, а не йезуитски да се подбират тези, които ни харесват. Така от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация коментираха вчерашното изказване на здравния министър проф. Костадин Ангелов във Facebook, с което попари надеждите на хотелиерите да работят до 00.30 ч на Нова година. Така реално Ангелов взе страната на заведенията извън хотелите, които настояха да не се удължава работното време, като определиха подобно решение като дискриминация спрямо тях.
Сега от БХРА напомнят на министъра, че формално хотелите не бяха затворени до 21 декември, но реално не можеха да работят, тъй като дейността на заведенията за хранене в тях е забранена. „Половинчатата ви мярка бе и незаконна, защото според Закона за туризма хотелите нямат право до работят без действащ ресторант“, посочват от Асоциацията, която обаче за първи път посочва публично това закононарушение на министъра.
„Формално и сега заведенията в хотелите са отворени, но реално никой не иска да плати, за да празнува с вечерен час, а работата с рестрикции не е пълноценна“, пишат още хотелиерите.
Те също така посочват, че с постоянно променящите се мерки, липса на сигурност и предвидимост, реално не се осигурява безопасността на българите през последните 9 месеца. „Но успяхте да съсипете един от ключовите сектори за българската икономика – туризма.“
„Ако говорим за морал и сте наистина загрижени за здравето на хората, защо допуснехте половинчати мерки? Защо не затворихте на мига всички бизнеси, включително хотели, магазини за нехранителни стоки и търговски обекти, които не продават стоки от първа необходимост или лекарства? Морална ли е причината или финансова? Затворите всичко, ако е въпрос на морал, но ни платете незабавно 20 на сто от оборота за декември и януари, както и 80 на сто от възнагражденията на нашите служители.“, пише в позицията.
Защото, ние, работещия бизнес всъщност плащаме заплатите на министрите и политиците с данъците и осигуровките, които внасяме в бюджета. Не бива да забравяте, че не ние сме ваши подчинени, а вие сте наши служители. Отказваме повече да ви плащаме и заплатата, и сметката.