Икономиката на Китай показва признаци на стабилизиране
Огромният проблем остава рухналият пазар на имоти, който застрашава перспективите пред страната

Снимка: Depositphotos
Фабричното производство и продажбите на дребно в Китай нараснаха с по-бързи темпове през август, съобщава Reuters. Намаляващите инвестиции в засегнатия от кризата имотен сектор обаче заплашват да подкопаят правителствените опити за подкрепа, благодарение на които вече има признаци на стабилизиране на части от колебливата икономика.
Китайските политици са изправени пред трудна задача – да се опитат да съживят растежа след потъването на ключовата индустрия на имотите, колебливата валута и слабото глобално търсене на нейните промишлени стоки.
Индустриалното производство е нараснало с 4.5% през август спрямо година по-рано, показват данни, публикувани в петък от Националното статистическо бюро (NBS), като се ускорява спрямо темпа от 3.7% през юли и надминава очакванията за увеличение с 3.9% в проучване на Reuters. Също така растежът отбеляза най-бързия темп от април.
Продажбите на дребно, измерител на потреблението, също се увеличиха с по-бърз темп – 4.6% през август – подпомогнати от летния сезон на пътуванията. Това е и най-бързият растеж от май. За сравнение, през юли покачването беше с 2.5%, а анализаторите очакваха увеличение с 3%.
Оптимистичните данни предполагат, че редица скорошни мерки за укрепване на колебливата икономика започват да дават плодове.
И все пак трайното възстановяване далеч не е гарантирано, казват анализаторите, особено след като доверието остава ниско в закъсалия имотен сектор и продължава да бъде основно препятствие за растежа.
Въпреки признаците на стабилизиране в производството и свързаните с него инвестиции, влошаващите се показатели при имотите ще продължат да оказват натиск върху икономическия растеж“, каза Гари Нг, старши икономист на Natixis Asia Pacific.
Пазарите обаче демонстрираха облекчение заради по-добрите от очакваното показатели.
Китайският юан достигна двуседмични върхове спрямо долара, докато индексът на сините чипове CSI 300 се повиши с 0.2%, а индексът Hang Seng в Хонконг – с 1% в ранната сутрешна търговия.
Допълнително подпомагайки настроенията, отделните данни за суровините показаха, че производството на първичен алуминий в Китай достига рекорден месечен връх през август, а производителността на петролните рафинерии също се повиши до рекорд.
Необходима е повече политическа подкрепа
Данните от петък последваха по-добрите от очакваното числа за банковото кредитиране, което ограничи спадовете на износа и вноса, както и облекчавайки дефлационния натиск.
Продажбите на пътнически превозни средства в страната също се върнаха към растеж през август спрямо предходната година, тъй като по-големите отстъпки и данъчните облекчения за електрически превозни средства повишиха потребителските настроения.
За да поддържа импулса на възстановяването, централната банка на Китай заяви в четвъртък, че ще намали количеството пари, които банките трябва да държат като резерви за втори път тази година, за да повиши ликвидността. По-рано през деня Банката на Китай прехвърли падежиращи средносрочни заеми, за да инжектира повече ликвидност във финансовата система.
Но анализаторите казват, че са необходими повече стъпки по отношение на фискалната и паричната политика, тъй като слабият сектор на имотите, високата безработица сред младите хора, несигурността около потреблението на домакинствата и нарастващото напрежение между Китай и САЩ относно търговията, технологиите и геополитиката вдигнаха летвата за трайно икономическо възстановяване в близко бъдеще.
Намаляването на съотношението на задължителните резерви (RRR) вчера изпрати интересен сигнал, че има чувство за спешност за стимулиране на растежа“, каза Живей Жанг, главен икономист на Pinpoint Asset Management. Той очаква повече политики през следващите месеци, за да подпомогне общото търсене.
Доверието остава в основата на повечето проблеми, изискващи по-големи „конструктивни политики и регулаторни промени“, за да се стимулира импулсът на растежа.
Имотно падане
Някогашният огромен сектор на имотите все още пречи на 18-трилионната китайска икономика, като най-големият частен предприемач в страната – Country Garden – е последният, който има проблеми поради свиването на ликвидността.
Свежите данни за индустрията не предоставиха голяма утеха на политиците и инвеститорите. През август инвестициите в имоти продължиха спада си с 19.1% на годишна база след спад със 17,8% през предходния месец, според изчисления на Reuters, базирани на данни на NBS.
Все още се надяваме, че продажбите на жилища ще отбележат леки последователни повишения през следващите месеци, но стимулите в крайна сметка няма да доведат до повишаване на цените на сектора“, каза Луиз Лу, китайски икономист в Oxford Economics.
Други данни, също публикувани в петък, показват слабо доверие на инвеститорите, като частните инвестиции са се свили с 0.7% през първите осем месеца, задълбочавайки се от свиването с 0.5% през януари – юли,
Инвестициите в дълготрайни активи се разшириха с малко по-бавен темп (3.2%) през първите осем месеца на 2023 г. спрямо същия период на предходната година, спрямо очакванията за ръст от 3.3%. Те нараснаха с 3.4% през първите седем месеца.
Несигурният бизнес климат означава, че компаниите остават предпазливи по отношение на наемането, но процентът на безработица, базиран на национално проучване, се подобри до 5.2% през август спрямо 5.3% през юли.
Може да се наложи Пекин да въведе по-агресивните мерки за облекчаване на имотния пазар, за да постигне истинско възстановяване“, казаха анализатори от Nomura, повтаряйки консенсусното мнение сред китайските наблюдатели.
„Пекин вероятно отново ще трябва да играе ролята на кредитополучател и кредитор от последна инстанция.“