Има сделка за тавана на американския дълг
Предстоят обаче много трудни гласувания в Камарата и Сената, които могат да провалят споразумението за избягване на фалита

Снимка: Depositphotos
Президентът демократ Джо Байдън и висшият републиканец в Конгреса Кевин Маккарти сключиха сделка в събота за преодоляване на лимита, ограничаващ федералното правителство да тегли заеми над 31.4 трилиона долара. По този начин трябва да се избегне катастрофален фалит веднага след 5 юни, пише Reuters.
Но предизвикателство не е приключило. Сега те трябва да прекарат тази сделка през дълбоките партизански фрактури на крехко контролираната от републиканците Камара на представителите и контролирания от демократите Сенат.
Трудно разбирателство
Байдън и председателят на Камарата на представителите Маккарти дадоха зелена светлина на сделката, изготвена от съответните им сътрудници по време на преговори при закрити врати през последните няколко дни.
Тя трябва да бъде записана в законодателството, за което Маккарти каза, че ще се случи в неделя. След това Маккарти заяви, че ще даде на членовете на Камарата 72 часа, за да прочетат споразумението, а преминаването през Камарата и Сената ще отнеме още няколко дни.
Времето е малко. Министерството на финансите предупреди, че федералното правителство няма да може да плаща всичките си сметки от 5 юни.
Висшите републиканци и демократи в двете камари вече са насрочили или дори вече са провели срещи, за да информират своите редови членове относно подробностите по законопроекта в опит да убедят потенциалните опоненти да подкрепят сделката.
Това е ключов момент, тъй като републиканските и демократичните "камшици" (вторите по влиятелност в парламентарните групи, отговарящи за дисциплината в тях – бел. ред.) ще броят поддръжници и противници. Бунтът на консервативната фракция на свободата в Камарата, която има голямо влияние върху Маккарти, може да провали усилията, ако нейните членове преценят, че сделката не включва достатъчно намаление на разходите.
Междувременно някои либерални демократи биха могли да гласуват против законопроекта, ако сметнат, че той отстъпва твърде много на републиканските искания.
След преброяването, което ще извършат "камшиците", Маккарти ще трябва да реши дали законопроектът има достатъчно голям шанс да бъде приет, за да го придвижи. Ако се окаже, че няма, той може или да не насрочи гласуване на законопроекта и да се върне към чертожната дъска, или да предприеме по-рискованата стъпка – да го изпрати на пълната камара с надеждата да спечели.
При спешен случай счупете стъклото
Ако нещата изглеждат ужасни в даден момент, Камарата може да прибегне до рядко прилагана спешна маневра: „петиция за освобождаване от отговорност“, за да се подложи на гласуване „чисто“ увеличение на лимита на дълга – без прикачени бюджетни разпоредби. Демократите в Камарата на представителите подкрепиха тази идея, но не биха успели да я прокарат, освен ако достатъчно от републиканското мнозинство не се присъединят към тях.
Байдън би могъл да опита непроверената правна теория за позоваване на 14-ата поправка на Конституцията на САЩ, която гласи, че „валидността на публичния дълг на Съединените щати... няма да бъде поставяна под въпрос“ и по този начин да разчисти пътя за теглене на нови заеми. Това обаче вероятно ще бъде оспорено незабавно в съда.
Камарата е първа
Камарата на представителите, която републиканците контролират с малко мнозинство (222 срещу 213), се очаква да действа първа. За приемането ще е необходимо обикновено мнозинство – поне 218 гласа, ако всички членове присъстват.
Ще се изисква обаче двупартийност, тъй като някои крайнодесни републиканци или някои либерални демократи, недоволни от резултата, може да гласуват против.
Дебатът и приемането в парламента, включително предварителните гласувания, може да отнеме ден или два.
Следва Сенатът
Ако бъде прието от Камарата, законодателството отива в Сената, където демократите имат мнозинство (51 срещу 49). Както в Камарата на представителите, гласуването може да се провали не само по партийни линии, тъй като отделните сенатори от всяка партия могат да намерят различни причини да се противопоставят на законопроекта.
За да бъде приета, мярката ще се нуждае от подкрепата на най-малко девет републиканци, за да се изпълни правилото на Горната камара за „филибуст“, което изисква 60 от 100-те членове да прокарват по-голямата част от законодателството.
Разглеждането на законопроекта в Сената може да отнеме почти цяла седмица.
Лидерът на мнозинството Чък Шумър има пълен контрол върху това кога законопроектът отива за гласуване. Но отделни сенатори могат да забавят процеса, като използват процедурни маневри, включително 30 часа дебат дали да започне дебат и още 30 часа дебат по самия законопроект.
Сенатът ще трябва да приеме законопроекта без никакви промени в мярката на Камарата. В противен случай ще трябва да се върне в Камарата за ново гласуване.
Ако в Сената има равенство 50 – 50, вицепрезидентът Камала Харис може да гласува, за да бъде прокаран с 51 – 50.
След приемане от Камарата на представителите и Сената сделката ще отиде в Белия дом, за да бъде подписана от Байдън и да стане закон.