Иран иска да продава петрола си в евро
Промяната важи и за стари задължения от времето на ембаргото

Властите в Иран искат да обърнат в евро десетки милиарди долари, които им дължат Индия и други купувачи на петрол. Освен това Техеран сключва в евро и нови договори за петролни доставки с цел да намали зависимостта си от американската валута.
Източник на Reuters от държавната компания National Iranian Oil (NIOC) казва, че страната ще приема плащания в евро и за подписаните преди дни договори, включително с Litasco (търговско дружество на „Лукойл”), френската Total и испанската Cepsa. В понеделник в Иран пристига за разговори и сделки гръцка делегация начело с премиера Алексис Ципрас. В края на януари Hellenic Petroleum стана първата европейска рафинерия, поръчала ирански петрол.
Във фактурите си посочваме клаузата, че купувачите трябва да ни платят в евро според обменния курс към долара около времето на доставката”, казва още източникът.
Освен това Техеран уведомява търговските партньори, които му дължат милиарди долари, че иска парите си в евро, твърди друг източник на Reuters. С отпадането на международните санкции Иран получи възможност да си върне десетки милиарди долари (вероятно поне 50 млрд.), замразени по банкови сметки в чужбина, но САЩ запазиха забраната за доларови операции, преминаващи през американската финансова система.
В четвъртък външният министър на Иран призова САЩ публично да заявят, че няма да санкционират европейски банки за финансиране на търговия с ирански компании и да дадат допълнителни уверения за това. Мохамед Джават Зариф каза в Лондон, че страната му не се нуждае от някакви законови текстове, а просто от ясни декларации, че банките могат да правят бизнес с Иран. Засега европейските банки и застрахователи са предпазливи, включително защото помнят тежките глоби, които са им налагали САЩ за операции, свързани с Иран.
Преминаването към евро има логика, особено защото Европа е един от най-големите търговски партньори на ислямската република.
През 2007 г. Иран не успя да убеди партньорите си в ОПЕК да преминат от долар към евро. През годините на последните санкции, започнали през 2011-2012 г., иранската централна банка е изградила съответната система, пише в. „Капитал”.
Излизането на тези количества на световния пазар може да означава завъртане на сделки за милиарди евро, което би изнервило Вашингтон. Само Индия дължи на Техеран около 6 млрд. долара за петрол, доставен през годините на санкции, плюс лихва за забавянето и сега от Делхи казват, че може би ще използват евро, а не долари.
Това може да стане и през турската Halkbank, която индийците използваха до 2012 г., както и чрез преки преводи до ирански банки през системата SWIFT.