ИТН прави опит да забави Плана за въвеждане на еврото
Партията на Слави Трифонов е внесла проекторешение, което цели да даде последната дума на парламента

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/Архив
Националният план за въвеждане на еврото в България да се прилага, след като Народното събрание приеме и одобри стратегическия документ. Това пък да стане след анализ на ефектите от въвеждането на единната европейска валута. Това гласи проекторешение, внесено от „Има такъв народ“ и качено в сайта на парламента, с което една от четирите управлаващи партии изглежда иска да спъне спъне придвижването на приетия миналата седмица от кабинета Национален план за въвеждане на еврото.
Проекторешението е подписано от председателя на парламентарната комисия по бюджет и финанси Любомир Каримански, председателя на парламентарната група Тошко Йорданов и зам.-председателя на Народното събрание Ива Митева.
Припомняме, че Планът за въвеждането на еврото бе одобрен от Министерския съвет в петък. Веднага след това министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова и лидер на БСП заяви, че решението е неразумно, изтъквайки, че партията не е против приемането на единната европейска валута, но иска това да стане след задълбочен анализ.
От „Има такъв народ“ също реагираха остро. Депутатът Станислав Балабанов в петък заяви пред медии, че „планът се приема на тъмно, без да бъде анализиран“.
Във входираното от ИТН проекторешение е записано, че анализът на ефектите трябва да отразява основните политики в еврозоната, икономическата и финансовата политика на България, състоянието на българската икономика, очакваните промени, ползи, разходи, рискове и предизвикателства от присъединяването, както и ефектите от въвеждането на еврото в други държави.
Въпросният стратегически анализ да се изготви от Министерство на финансите и Българската народна банка, предлат още от „Има такъв народ“.
От партията на Слави Трифонов дават за пример Хърватия, където единната европейска валута е приета след изготвена стратегия за приемането й, както и технически и оперативни планове за изпълнение на целите, залегнали в документа.
Необходимо е обществото в България да бъде убедено, че приемането на еврото елиминира валутния риск за гражданите, бизнеса и правителството и курса евро-лев задължително да е фиксиран на 1.95583“, пише още в мотивите към проекторешението.