Япония се притича на помощ на Европа с LNG танкери
Допълнителните пратки се очаква да пристигнат през март и са факт на фона на ескалиращото напрежение около Украйна

© ECONOMIC.BG / БТА
Япония взе решение да отклони част от своите доставки на втечнен природен газ (LNG) към Европа в отговор на призивите за това от страна на САЩ и Европейския съюз, предава Reuters. Допълнителните пратки се очаква да пристигнат този и следващия месец.
Страната ще пренасочи към Европа излишъците си от втечнен природен газ, като някои товари вече пътуват за Стария континент и се очаква да пристигнат този месец и през март“, заяви министърът на икономиката, търговията и промишлеността на Япония Коити Хагиуда.
Той допълва, че решението е взето, след като са осигурени достатъчни количества за вътрешния пазар. Обемът и сроковете на доставките засега не се уточняват.
Ходът идва, тъй като континентът е изправен пред хипотеза на ограничени доставки на природен газ, тъй като напрежението в Източна Европа остава високо. Още през януари стана ясно, че САЩ търсят алтернативни източници на синьо гориво за Европа, в случай че Русия прекрати транзита през Украйна. След това беше съобщено, че Съединените щати вече са изпратили над 20 газови танкера в Европа като алтернатива на руския газ.
По информация на The Wall Street Journal, американските власти са провели видеоразговори с официални лица от цял свят в опит да убедят купувачите в Южна Корея, Япония и други страни, които вече са платили за доставките на газ, да ги пренасочат към Европа.
Европа внася над 40% от природния си газ именно от Русия. Потенциалният удар върху тези доставки, в случай че Русия нападне Украйна, е стимул за ЕС да диверсифицира спешно своя газов микс с други страни.
Преди седмица стана ясно, че „Газпром“ увеличава газа за Европа за първи път от два месеца. През януари от руския газов гигант съобщиха, че европейските газови хранилища са рекордно празни.
Голям фактор за поскъпването на газа в Европа е именно ниското ниво на запълняемост на европейските газохранилища. Освен това за високите цени допринася и ограниченото предлагане от основните доставчици на синьо гориво и все още голямото търсене на втечнен газ от Азия.
Историческият максимум в цената от 2190.4 долара за 1000 куб. м газ беше достигнат в края на декември 2021 г. Тази стойност е няколко пъти по-висока от средните цени на пазара през предходните зима и пролет.