Правителството се е съгласило да раздроби БЕХ
В одобрения от Еврокомисията днес План за възстановяване „Булгартрансгаз“ и ЕСО трябва да напуснат държавния холдинг

© ECONOMIC.BG / БТА
Правителството ще отговори на дългогодишните искания на Европейската комисия и ще извади две от държавните предприятията от Българския енергиен холдинг. Тази реформа е заложена с последните промени в Плана за възстановяване и устойчивост, одобрен от Комисията. За промените не бе съобщено предварително, но те вероятно са били част от условията на Брюксел да подкрепи документа.
Става въпрос за двата оператора на преносните системи за природен газ и електроенергия – „Булгартрансгаз“ и Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Според обясненията в Плана целта е да се подобри прозрачността и конкурентоспособността на държавните компании в енергийния сектор.
Те ще бъдат обособени като отделни публични предприятия със 100% държавна собственост на капитала и принципал Министерството на енергетиката.
В допълнение към това, на Европейската комисия ще се представя и „независим одитен доклад“, който да представя подробна оценка на пазарното съответствие относно кръстосаното субсидиране (т.нар. кроссубсидиране) между държавни или контролирани от държавата енергийни предприятия по отношение на производството на ток от въглища. В документа, представен публично от кабинета в сряда, не е уточнено кой ще подготвя въпросния одитен доклад, но е записано, че той ще се предоставя ежегодно спрямо предходната календарна година.
Според времевите разчети на реформата тя трябва да приключи до 30 септември 2024 г.
Припомняме, че реформата в БЕХ на няколко пъти бе сочена от служебния вицепремиер Атанас Пеканов, който изпрати Плана за възстановяване официално в Брюксел на 15 октомври, като основната пречка пред одобрението на документа. В интервю за Economic.bg в края на миналата година той обясни, че това стои като „червена линия“ пред Европейската комисия. По-рано в парламента Пеканов коментира, че в неговия вариант на Плана липсва гapaнция, чe aĸo имa ĸpoccyбcидиpaнe в paмĸитe нa Бългapcĸия eнepгиeн xoлдинг, тo тpябвa дa e пoдчинeнo caмo нa цeлитe нa зeлeния пpexoд (бeл. p. – ĸoeтo знaчи нaпpимep, чe нe бивa дa ce пoдпoмaгa TEЦ „Mapицa изтoĸ 2“). Според служебния вицепремиер обаче подобна гаранция не можеше да се даде от служебен кабинет, а само от стабилно правителство.
На новината за изваждането на двете дружества от БЕХ реагира и бившият енергиен министър на ГЕРБ Теменужка Петкова. Според нея това действие би означавало „финансов колапс и фалиране на държавната енергетика“, въпреки че не обясни как точно ще се стигне дотам. Тя твърди, че това са и първите стъпки към приватизация на двете дружества, въпреки че в документа ясно е посочено, че те ще продължат да бъдат държавни – директно под шапката на енергийното министерство.
Иначе препоръките на Европейската комисия за спиране на кроссубсидирането между предприятията в Българския енергиен холдинг датират от години. В момента позитивите от обединението са например по-добрите условия при взимане на външен заем от БЕХ за съответните дружества, част от холдинга.
Според ГЕРБ с изваждането на двете дружества Българския енергиен холдинг ще трябва да изплати предсрочно дълговете си от около 2 млрд. лв.
Под шапката на БЕХ има седем дружества, а след реформата се предвижда да останат пет.