Лошите кредити ще продължат да намаляват
Стрес тестовете ще покажат, че банковият ни сектор е в състояние да се справи с всяка по-голяма криза

Оперативната среда за банките се подобрява поради ускоряване на ръста на Брутния вътрешен продукт на страната, макар периодът на ниска инфлация да не е приключил, коментира главният икономист в УниКредит Булбанк Кристофор Павлов по време на форума „Шумът на парите”. Сп. „Икономика” и Economic.bg са медийни партньори на събитието.
Според Павлова като цяло икономиката минава към по-устойчив растеж от това, което се наблюдаваше по време на балона на цените на недвижимите имоти, съчетан с прекомерен ръст на кредитите. Сега надвисналият дълг над секторите, свързани с недвижимите имоти, намалява, а лошите кредити са достигнали своите максимуми и минават към по-добри нива.
"На книга банковият сектор изглежда добре, но не бива да се самозаблуждаваме, защото секторът изглеждаше добре и през 2014 година преди фалита на КТБ", обясни банкерът, предаде репортер на Economic.bg. Той прогнозира, че лошите кредити ще продължат да намаляват.
"Голямото опасение е, че при по-консервативен подход на прилагане на правилата на регулация може да се окаже, че някои банки не разполагат с достатъчно буфери за покриването им", коментира още Кристофор Павлов. Именно това ще покажат стрес тестовете на банките и оценката на качеството на техните активи, които резултати трябва да бъдат готови до края на август.
Банкерът обясни, че още през 2009 година банките имаха съотношение на капитала към активите от 12-13%. За сравнение този процент при европейските банки беше 4-5%. В момента това ниво е малко над 13%. Това кара анализаторите да смятат, че секторът е в състояние да се справи с всяка трудна ситуация, която може да дойде отвън.
Затова стрес тестовете ще покажат, че банковият ни сектор е добре капитализиран и в състояние да се справи с всяка по-голяма криза, смята още главният икономист в УниКредит.
Според началника на управление Трежъри в ОББ Иван Кутлов растежът на икономиките е изключително блед и прогнозите не са много оптимистични, визирайки цяла Европа. Колкото до икономическия ръст на България, очакванията са в сферата на статистическата грешка, т.е. те не са способни да променят икономическата ситуация. Според него е необходимо много време, за да се усети съществена промяна.
Кутлов очерта три фактора, които ще определят цената на депозитите през тази година до средата на 2017 г. Това са бизнес моделът на отделните банки, от които зависи нетния им лихвен марж, зависимостта им от депозитите и начинът, по който се определят пасивите и активите. Много от банките на ипотечния пазар вече предлагат плаващи лихви.