Мерките срещу инфлацията на кабинета „Петков“: какво знаем досега
Най-обсъжданата тема от пакета в последните дни е свързана с горивата, но все още има доста неяснота около нея

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Антиинфлационният пакет от мерки на кабинета „Петков“, за който се заговори още преди повече от месец, вече започва да придобива някакви по-ясни очертания. Последните няколко дни представители на „Продължаваме промяната“ и на кабинета започнаха да дават „по лъжичка“ от мерките в плана, които все още са в процес на обсъждане.
Финансовият министър Асен Василев на този етап отказва да влезе в детайли, като само щрихира, че ще има данъчни промени, както и такива в схемата за енергийни компенсации за бизнеса. По негови думи до края на седмицата предстои втори коалиционен съвет, на който окончателно да бъде взето решение за пакета и другата седмица той да бъде представен публично,
На бензиновите колонки
Най-обсъжданата тема от пакета в последните дни е свързана с горивата. Зам.-министърът на енергетиката Пламен Данаилов даде повече подробности за нея в сряда сутрин в ефира на Nova. Идеята е шофьорите да получават отстъпка от 25 ст. на литър гориво – бензин или дизел – с ограничение до 50 литра. Заместникът на Александър Николов обаче не успя да даде яснота дали това количество ще бъде за определен период от седмица или месец или при всяко зареждане.
Мисля, че 50 литра са достатъчни за „дълъг период“, каза единствено Данаилов.
Ако все пак облекчението бъде за определен период, остава въпросът как бензиностанциите ще следят за достигането на този обем от 50 литра. Иначе се предвижда отстъпката да се получава директно в момента на зареждане и да важи само за физически лица, т.е. ако лице зарежда служебна кола и поиска фактура за това, ще му бъде отказана отстъпката.
Така при днешните средни цени в страната, които според специализираната платформа Fuelo са 3.04 лв. за бензин А95 и 3.23 лв. за дизел, с отстъпката, горивото би трябвало да падне под 3 лв.
Надяваме се още в рамките на този месец да изчистим всички детайли с търговците и това да стартира от следващия месец”, отбеляза зам.-министърът на енергетиката.
За газа и парното
Друга част от пакета е сваляне на акциза за електроенергията, природния газ и метана. Тук вече не става въпрос за отстъпка само за бита, а и за бизнеса. За това обаче е нужно разрешение от Европейската комисия, като оптимистичният срок е това да стане в рамките на няколко месеца.
Свалянето на акциза за електроенергията няма да има особен ефект, според депутата на „Демократична България“ Владислав Панев. Акцизът в момента е 2 лв. на мегаватчас, а при пиковите цени на борсата това се равнява на под 0.5% от крайната цена на тока.
Тази мярка, която в най-добрия случай ще започне да действа след няколко месеца, трябва да облекчи и таксиметровия бранш, който до голяма степен използва метан за автомобилите си.
Предвижда се да бъде понижена и ставката за ДДС от 20 на 9% върху електроенергията и природния газ, като според Панев това редуциране ще доведе до 11% по-евтини парно и газ и тъй като това са регулирани цени, там ефектът ще бъде незабавен.
Припомняме, че се очаква КЕВР да утвърди нови цени на парното, тока за бита и водата на 1 юли, т.е. дотогава по всяка вероятност въпросното одобрение от Европейската комисия все още няма да бъде факт.
Старите нови помощи
Като част от пакета е и нова добавка към пенсиите в размер на 60 лв. Те ще бъдат предназначени за всеки пенсионер и по изчисления на Economic.bg ще представляват стойностно около половината от целия пакет мерки.
Първи такава добавка започна да дава Бойко Борисов от лятото на 2020 г., като тогава той я нарече COVID добавка. Когато беше служебен финансов министър Асен Василев е увеличи до 60 лв.
Когато добавката беше 50 лв., това струваше на бюджета около 110 млн. лв. всеки месец, но с увеличаването на пенсионерите в страната се увеличава и сумата. Приблизително за шестте месеца – от юли до края на годината – това ще „изяде“ около 1 млрд. лв. По време на бюджетна комисия в парламента финансовият министър Асен Василев посочи, че според разчетите целия пакет от мерки ще струва между 1.5 и 2 млрд. лв.
Според представители на мандатоносителя се предвиждат и помощи за родителите. В ефира на Nova обаче зам.-министър Данаилов разказа, че въпросните помощи ще се предоставят чрез данъчни облекчения с подаването на данъчните декларации в началото на следващата година. Това обаче не е нещо ново, тъй като още с приемането на Бюджет 2022 бе решено по-високите данъчни облекчения от по 450 лв. за едно, 900 лв. за две и 1350 лв. за три или повече деца да продължи и тази година. Средствата да бъдат изплатени в началото на следващата от Националната агенция за приходите.
Печалбите на енергийните компании
В момента управляващите обсъждат и промени в облагането на печалбите на енергийните компании. Това бе идея, прокламирана от лидера на БСП Корнелия Нинова, като тук идеята е да се сложи таван на печалбите на енергийните компании – независимо дали са държавни, или частни.
От там ще се намерят средства за компенсациите на бизнеса и домакинствата, има такъв проект“, коментира Панев.
Тук проблемът е в дефинирането какво точно означава свръхпечалба и как ще се администрира и приложи на практика тази идея. А това почти сигурно означава необходимост от приемане на законопроект.
Други антиинфлационни и не толкова мерки
Други две мерки, афиширани от „Демократична България“, вече са входирани в Народното събрание. Става въпрос за вдигане на прага за ДДС регистрация от 50 на 100 хил. лв., както и за понижаване на наказателната лихва за забава. И двата проекта са обсъждани от години, тъй като не са актуализирани от над 20 години.