На опашката на ЕС, но не последна: Къде се намира България по цифрови умения?
Блокът има амбициозен план за настоящото цифрово десетилетие, който страната ни не изпълнява особено успешно

© ECONOMIC.BG / Twenty 20
През 2023 г. 56% от хората в ЕС на възраст между 16 и 74 години имат поне базови цифрови умения. България обаче изостава, регистрирайки дял значително под средния за блока – 36%. Едва ли може да е голяма утеха, че все пак не е последна в своеобразната класация.
Актуалните данни за нивата на цифрови умения в страните членски бяха изнесени тази седмица от Евростат.
Според тях най-висок процент на хора на възраст 16-74 години, притежаващи поне базови цифрови умения, бележи Нидерландия (83%), следвана от Финландия (82%) и Дания (70%). В другия край на диапазона най-ниският дял е регистриран в Румъния (28%), следвана от България (36%) и Полша (44%).
Индикаторът за цифровите умения е един от ключовите показатели за изпълнение в контекста на Десетилетието на цифровите технологии – концепция, в която е вплетена визията на ЕС за цифрова трансформация. Целта за 2030 г. е 80% от гражданите на ЕС на възраст между 16 и 74 години да имат поне основни цифрови умения.
Цифровата грамотност определя пет области на цифрови умения и общо 21 конкретни цифрови умения. Областите на цифровата компетентност включват: грамотност за работа с информация и данни, комуникация и сътрудничество, създаване на цифрово съдържание, безопасност и решаване на проблеми.
Актуалната статистика на Евростат идва скоро след публикуването на първия доклад State of the Digital Decade 2030 на Европейската комисия. В него Брюксел открои сериозни слабости в България.