Не спирайте да настоявате пред властите да решават проблемите Ви
България е на последно място в Европейския съюз с най-слаб интерес за преквалификация
Огнян Златев, ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ към ЕК:

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Искам да насърча гражданите на Стара Загора – питайте, настоявайте, изисквайте от хората, които сте избрали, защото те са на тези позиции заради Вас. Това каза Огнян Златев, съветник в Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ в Европейската комисия, който взе участие в третото събитие в рамките на европейския проект "Преход на възможностите", в Стара Загора, което се организира от „Бранд Медия България“, издател на медийните сайтове Economic.bg, ESGnews.bg и Kmeta.bg, и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора. Той направи коментара си във връзка с коментар от страна на представители на бизнеса в България, че някои политики на Европейския съюз не са добре адаптирани за България и конкретно за старозагорския регион.
В случая със Стара Загора вие сте в привилегировано положение. Защото освен политическото ръководство на страната, освен еврокомисари и евродепутати, които също са избрани с вашите гласове, вие имате и еврокомисар, който идва от Стара Загора (бел. ред. – Илиана Иванова). Затова напомняйте за вашите проблеми в региона, защото така правят всички останали", каза Златев.
Той говори и от опита си на ръководител на представителството на Европейската комисия в България и Хърватия. И категорично заяви, че
ако сами не си помогнем, няма кой да ни помогне."
Златев обясни на присъстващите на конференцията в Стара Загора, че в Брюксел не са запознати в детайли какви са проблемите на хората на регионално ниво. И затова ги посъветва:
Трябва постепенно и упорито да настоявате, без да се отчайвате."
Той призова бизнесът да се учи от опита на неправителствените организации, които, според него, са много успешни в Брюксел в отстояването на своите искания.
Златев призова общините дори да създават свои представителства в Брюксел, както правят регионалните власти в други части на Европа, за да защитават интересите си на местно ниво.
Той отхвърли и широко разпространените твърденията, че "Брюксел налага на България".
Когато се обсъждат различните решения и политики около масата на преговорите винаги стои български министър, министър-председател или президента. Да се говори, че нещата са наложени от Брюксел, без да сме си казали мнението, не е коректно и правилно. Друг е въпросът каква позиция сме отстоявали", каза Златев.
Проблеми на пазара на труда
Той засегна и темата с изключително големия проблем – не само за България, но и за Европа и дори за света – с липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка. Според него има три начина да се преодолее този проблем: чрез инвестиции в образование, чрез преквалификация на хора в активна възраст, които могат да придобият нови умения и да се преквалифицират, чрез внос на работници от трети страни, което обаче е много неустойчив вариант.
Той цитира доста негативна статистика на Евростат, според която хората в активна възраст в България нямат желание да се преквалифицират. Той отдава това от една страна на липсата на финансов ресурс, но и на нежеланието на българите да го правят.
За съжаление в европейски план сме на последно място в класациите за хора в активна възраст, които се преквалифицират или имат желание за това, с идеята да започнат нова работа. Статистиката показва, че в ЕС 34% от хората в активна възраст преминават или имат намерение да се преквалифицират, докато в България този процент е едва 10. Много сме назад", каза Златев.
Според него след 10 години 90% от всички процеси в икономиката ще изискват не базови, а средни умения за работа с цифрови технологии.
По данни на Евростат европейската икономика ще загуби 83 милиона работни места, защото технологичното развитие ще ги направи излишни, но в същото време ще са нужни нови 69 милиона работници за професии, които тепърва ще се появяват.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.