Нинова съобщи за германски интерес към инвестиции във Видин
Не е ясно на какъв етап са разговорите, но правителството се е ангажирало с модернизацията на индустриалната зона

© ECONOMIC.BG / nciz.bg
Германски инвеститори, търсещи място за фабрики за производство на автомобилни части, сградна и отоплителна техника и спортни лодки, са проявили интерес към индустриалната зона във Видин. Това каза вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова пред журналисти в крайдунавския град.
От думите ѝ не става ясно на какъв етап са разговорите с потенциалните инвеститори. Нинова обаче увери:
Възстановяваме и модернизираме индустриалната зона Видин.“
Индустриалният парк във Видин е сравнително слабо развит, още повече че се намира и в най-бедния регион в България и Европейския съюз като цяло. Перспективите пред него обаче са големи – той е разположен на брега на река Дунав, в непосредствена близост до Дунав мост - 2 (между Видин и Калафат) и на 30 км от граничния пункт със Сърбия.
Надежда има и по линия на финансирането, тъй като един от ключовите проекти в Националния план за възстановяване и устойчивост е именно програмата за публична подкрепа за развитие на индустриални паркове. Планираният ресурс по това перо е 636.5 милиона лева (216.5 милиона лева за сметка на Инструмента за възстановяване и устойчивост, 420 млн. лв. пък е очакваното частно съфинансиране, като е възможно да се добави и съфинансиране от международна финансова институция).
В разговори сме с Министерството на земеделието да разширим зоната с два терена, които са публична държавна собственост. Финансирането може да се направи по два начина: или от средства по Плана за възстановяване и устойчивост, или от оперативните програми“, каза Нинова.
Според новата концепция за развитието на индустриалните зони идеята е публичните средства да следват не решенията на държавата, а способността на оператора на парка да демонстритрира реален инвеститорски интерес. Нинова акцентира и върху това, че за първи път правителство на България договаря половината от парите по всички оперативни програми да отидат в Северозапада.
Що се отнася до Индустриален парк Видин, към края на 2021 г. той има 18 сключени договора с фирми за наем на открити и закрити складови площи. „Наблюдава се тенденция към увеличаване на продажбите на услуги, което се очаква да продължи и през 2022 г.“, отбелязват от там.