Новините от седмицата: Бюджет 2025 е на ръба; България с потенциал при критичните суровини
България е изнесла 2500% повече ток от началото на годината; Финансовото състояние на БДЖ се влошава

© ECONOMIC.BG / БТА
ЕК подкрепи с още 520 млн. лв. жп сектора в България
Българският железопътен сектор получи значителен тласък, след като Европейската комисия одобри промените в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), осигурявайки допълнителни 517 млн. лв. Това съобщи транспортният министър Гроздан Караджов, цитиран от БТА. Според него, Министерството на транспорта е основният бенефициент на тези средства и това било „ясен знак за доверие от страна на ЕК към предприетите реформи в железопътния транспорт“.
Жп тунелът при Вакарел ще поскъпне още
До 14 – 15 юли се очаква да бъде готов ключовият анализ на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и Минно-геоложкия университет, който да даде яснота как ще продължи строителството на най-дългия железопътен тунел в България – този край Вакарел. Въпреки сериозните геоложки проблеми Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) ще направи всичко възможно да не забави проекта, увери ръководителят на проекта инж. Крум Палапуов.
„Лошо планиране“: Проблемът с приходите беше заложен още при правенето на бюджета
Проблемът с държавния бюджет за 2025 г. и голямото неизпълнение на приходите към средата на годината не е толкова в изоставането, колкото в лошото планиране вследствие на години с политически мотивирани бюджети, откъснати от икономическата действителност.
България е изнесла 2500% повече ток от началото на годината
България регистрира над 2500% увеличение в износа на електроенергия през първите шест месеца на 2025 г. спрямо същия период на предходната година. Това показват окончателните данни към 30 юни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), които бяха предоставени на Economic.bg.
„Белун Органикс“: От домашната кухня до световните пазари
Всичко започва от кухнята вкъщи, а днес достига до над 25 държави в 4 континента - това е началото на бизнес историята на „Белун Органикс“, малък семеен бизнес позициониран в Добрич, който произвежда тахани от ядки и семена, ядкови масла и пасти. Собствениците избират името Белун (славянски бог на плодородието и светлината), за да „орисат“ продуктите си. Тази година фирмата отбелязва десетия си рожден ден и се радва на успехи в Европа и отвъд.
„Не е фатално“: МФ правело „чудеса“, за да навакса с приходите в бюджета
Изоставането със събирането на приходите в държавния бюджет „не е фатално“, а финансовият министър Теменужка Петкова „прави чудеса“ в последните три месеца, за да осигури постъпления.
Без осигурено финансиране Караджов пусна поръчката за 10 влака на биодизел
Министерството на транспорта пусна обществената поръчка за 10-те нови влака на биодизел. За планирания търг съобщи ресорният министър Гроздан Караджов в средата на юни. От публикуваните документи става ясно, че освен доставка на десет едноетажни мотрисни влака поръчката включва поддръжка за 15 години и обучение на персонал.
Финансовото състояние на БДЖ се влошава
Българските държавни железници (БДЖ) продължават да изпитват сериозни финансови затруднения, като към края на май 2025 г. и трите основни дружества отчитат негативни резултати и дори влошаване спрямо предходната година. Това става ясно от отговор на министъра на транспорта Гроздан Караджов в отговор на депутатски въпрос.
Нова система „бонус-малус“ трябва да стимулира качеството в жп превозите
Нова система „бонус-малус“ ще бъде въведена в предстоящия търг за възлагане на пътнически железопътни услуги. Това стана ясно от изказване на транспортния министър Гроздан Караджов, който пред депутати в ресорната комисия представи условията по предстоящата процедура за избор на нови жп пътнически оператори. От думите му се разбра, че въпросната система ще е пряко свързана с разпределението на държавната субсидия и печалбата, като ще цели директно да стимулира качеството на услугите за пътниците и да промени облика на българския железопътен пазар.
Германската Witte Automotive открива нов завод в Русе за 23 млн. лв.
Германската компания за автомобилни заключващи системи Witte Automotive е готова с новия си завод в Русе и ще го открие официално в събота, 5 юли. Инвестицията на дружеството в поредното разширение на русенската база е 23 млн. лв., става ясно от подаденото инвестиционно намерение в общината.
България ще настоява за окрупняване на плащанията по ПВУ
България ще иска от Европейската комисия плащанията по Плана за възстановяване да се окрупнят и да са по-малко на брой. Това стана ясно от изказване на вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, който коментира темата, след като в сряда Комисията одобри преправения План на страната ни.
Само за 3 месеца: Писта Lara край Самоков вече е готова за асфалт (снимки и видео)
Само 3 месеца и 12 дни след разрешението за строеж, състезателната писта Lara край Самоков е все по-близо до завършен вид. Трасето вече е готово за полагане на асфалт – забележителен напредък, който ще позволи на България да посреща състезания от Формула 3, както и всички видове международни събития от висок ранг.
Правителството официално записа 1 януари 2026 г. като дата за влизане в еврозоната
Министерският съвет внесе изменения в Националния план за въвеждането на еврото в България, свързани с индикативната дата за членство в еврозоната. Правителството залага окончателно датата 1 януари 2026 г. и приспособява необходимите времеви периоди спрямо нея, съобщава правителствената пресслужба след заседанието в сряда.
Общинската инвестиционна програма надхвърли 8 млрд. лв.
Инвестиционната програма за общински проекти, финансирана от държавния бюджет, достигна прогнозен размер от над 8.1 млрд. лв. за периода 2025 – 2027 г. Сумата набъбва заради възможността общините да предлагат промени три пъти в годината. Последната актуализация на програмата бе направена миналата година, когато тя достигна 7.3 млрд. лв.
Tелекомуникациите са гръбнакът на дигитализацията и иновациите в икономиката
Компаниите, които осигуряват високо ниво на свързаност, като Yettel със своята 5G мрежа, са в основата на успешния преход към дигиталната икономика. Предоставяйки критична инфраструктура и платформа за създаване на нови технологии, те допринасят за по-висока продуктивност, иновации и устойчив растеж в редица области. Това бе един от основните акценти в разговора между Джейсън Кинг, главен изпълнителен директор на Yettel, и д-р Пламен Русев, основател и изпълнителен председател на Webit Foundation, по време на тазгодишното издание на форума за иновации и технологии Webit.
ЕК одобри преправения План за възстановяване на България
Европейската комисия (ЕК) даде положителна оценка на изменения план за възстановяване и устойчивост на България. Той включва специална глава за REPowerEU за постигане на целите за независимост на Европа от руските изкопаеми горива преди 2030 г.
В какво предпочитат да инвестират българите?
Българските инвеститори са склонни да поемат повече рискове, но се надяват и на по-големи печалби. Това стана ясно от думите на Олга Милко, регионален директор за Европа на трейдинг платформата Freedom24. По нейните думи, българите следват световните тенденции и имат силен интерес към технологични акции и AI, но има и очевидни различия в поведението на инвеститорите у нас и в чужбина.
Канадският бизнес вижда потенциал за инвестиции в българския ИКТ и отбранителен сектори
Канада и България имат силни търговски взаимоотношения със стокообмен на стойност 691 млн. долара през 2024 г., а канадските компании търсят нови възможности за инвестиции в страната. Това заяви Н. Пр. Гавин Бакън, посланик на Канада за Румъния, България и Молдова по време на конференция в София, посветена на канадските компании и инвестиции у нас.
Петкова: Мерките за повече приходи в бюджета тепърва ще действат
Мерките, които Министерството на финансите заложи в Бюджет 2025 за повече събираемост, ще започнат да действат през втората половина на тази година. Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова, която отговори на критиките, че за първите пет месеца на годината ръстът на постъпленията изостават много от заложените цели.
Трябва ли всички фирми в България да подлежат на задължителен финансов одит?
Преобладаващата част от българите са на мнение, че трябва да има по-затегнат контрол върху фирмите и всички, а не само по-големите, да подлежат на независим финансов одит. Това показват резултатите от представително проучване на социологическата агенция „Мяра“, проведено в периода 3 – 11 април.
АПИ сключи договор за строеж на отсечка до новия пункт със Сърбия
Агенция „Пътна инфраструктура“ подписа договор с обединение „НК-Салаш“ за актуализация на технически проект и изграждане на 5-километров участък от третокласния път между Арчар – Салаш. Отсечката е ключова, тъй като ще осигури пряка връзка с бъдещия гранично-контролен пропускателен пункт със Сърбия в близост до село Салаш и Ново Корито, Сърбия.
„Не е типичният къмпинг“: Нова платформа обединява глемпинг възможностите в България
2020 г. е годината, която несъмнено промени живота на модерния човек. Тогава много бизнеси се преориентираха в опит да отговорят на новите очаквания на потребителите за дистанция, хигиена и постоянна дезинфекция. Това обаче е и годината, в която в България навлиза т. нар. „глемпинг“ – словосъчетание с английски корени, чието значение най-много се доближава до идеята за луксозен къмпинг.
Мангановата мина „Оброчище“ отново ще се отдава на концесия
Има инвеститорски интерес към разработването на мангановото находище „Оброчище – Северозападен участък“, община Балчик. Поради тази причина предстои откриване на процедура за предоставяне на концесия чрез търг за добив на подземни богатства, казаха за Economic.bg от Министерството на енергетиката.
Дефицитът в бюджета вече надхвърля 2.6 млрд. лева
Бюджетният дефицит към края на месец май 2025 г. е достигнал 2.606 млрд. лв., или 1.2% от прогнозирания брутен вътрешен продукт (БВП) на България. Това означава, че за пет месеца е натрупан почти половината от дефицита, който е планиран за цялата година. Трябва да се има предвид, че традиционно през последните два месеца на годината се правят и най-големите разходи, поради което буди притеснение дали страната ще завърши със заложените 3% дефицит за 2025 г.
МОСВ иска да вдигне екотаксите за колите, бизнесът се бунтува
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) през май месец предложи промени в две ключови наредби, които засягат продуктови такси за моторни превозни средства (МПС) и тютюневи изделия с пластмасови филтри. Целта е постигане на по-ефективно управление на отпадъците и синхронизация с европейските екологични директиви. Но още преди крайния срок за обществено обсъждане (30 юни), две браншови организации – Българската стопанска камара (БСК) и Асоциацията на вносителите на автомобили (АВА) – вече се обявиха твърдо против предлаганите мерки.
„Соф Кънект“ търси строител за новия Терминал 3 срещу 500 млн. лв. (галерия)
Концесионерът на Летище София – „Соф Кънект“ – даде старт на процедурата за избор на проектант и изпълнител на бъдещия Терминал 3. За целта е публикувана покана за заявяване на интерес. Тя цели да идентифицира потенциални участници – проектантски и строителни компании, които имат опит в изграждане на летищни терминали.
Мед, злато, литий: Има ли неоткрит потенциал България
Материалите са оформили фундаментално човешката история, като цели епохи са кръстени на тях: каменната, бронзовата и желязната ери. Именуването им дава ясен сигнал колко дълбоко влияят те върху развитието на цивилизацията. Всичко, което ни заобикаля – от устройствата, които използваме, до инфраструктурата, на която разчитаме – зависи от суровините, добивани от земята.