Новините от седмицата: „Пимк“ иска да вози по още жп маршрути; Довършване на АМ „Европа“
Стоп на плана за „Чирен“; 50 хил. лв. такса за всеки инсталиран MW батерии и още

© ECONOMIC.BG / Пимк Рейл/ Фейсбук страница
Малинов спира разширението на „Чирен“ заради разследването на Европрокуратурата
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов заподозря външни интереси, които искали да забавят разширението на газохранилището „Чирен“. Но вместо да защити ключовия за България енергиен проект, който е започнат при неговото управление на „Булгартрансгаз“, сега, в последните дни (може би) на своето министерско управление, той решава да го спре.
Докъде стигна ремонтът на авариралия ПАВЕЦ „Чаира“?
Повече от две години след аварията в най-голямата на Балканите помпено-акумулиращата централа „Чаира“ (ПАВЕЦ „Чаира“) ремонтът на два от хидроагрегатите ѝ вече е в ход. За другите два обаче няма изгледи да влязат в системата следващите няколко години.
Няма избрана локация за радиоактивно хранилище, но се гледа към Северна България
Българската държава все още не е взела решение за изграждане на хранилище за погребване на радиоактивни отпадъци и все още се анализират различни локации и варианти. Такова, според последната държавна стратегия, трябва да бъде взето до 2033 г. Това стана ясно от изслушване по темата на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов в Народното събрание в петък.
Проваля ли се планът на Украйна да купи руски реактори от България?
Правителството на Украйна се бори с нарастващата съпротива срещу покупката на руските ядрени реактори от България. Сделката за милиарди е изправена пред обвинения, че отваря вратата на държавни служители за корупция, в момент, в който правителството обещава да прочисти енергийния сектор на страната от нея, пише Politico.
КЕВР слага 50 хил. лв. такса за всеки инсталиран MW батерии
Такса от 50 хил. лв. за 1 MW инсталиран батериен капацитет обсъжда Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Мярката, която ще обхване новите проекти за батерии към ВЕИ, бе обявена от председателя на регулатора Иван Иванов по време на изслушването му в Комисията по енергетика към парламента в сряда.
Мярката за европейско финансиране на батерии тръгва до дни
Европейската мярка за финансиране на проекти за съхранение на електроенергия на стойност повече от 1.1 млрд. лв. ще бъде отворена за прием на предложения до дни. Най-вероятно това ще стане на 16 август или най-късно в понеделник, 19 август. Срокът за подаване на предложение ще е 90 дни – до ноември.
МТ опитва да смени 9 от локомотивите по Плана за възстановяване
Министерството на транспорта търси вариант да смени типа на 9 от електрическите локомотиви, които трябваше да бъдат поръчани със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Това се разбира от отговор на служебния транспортен министър Георги Гвоздейков на въпрос от депутата Димитър Найденов („Продължаваме промяната – Демократична България“).
Гвоздейков сваля нивото на опасност на вредните газове
Министерство на транспорта предлага автомобили, които не са преминали годишните технически прегледи (ГТП) заради завишени показатели на вредни емисии, да не бъдат спирани веднага от движение. С промени в ресорната Наредба Н-32 се предлага и по-дълъг срок за отстраняване на неизправностите.
Спрян е 98-милионният търг за новите трамваи в София
Търгът за доставка на 18 нови трамвая, който бе стартиран от „Столичен електротранспорт“ в началото на юли, е спрян. По него има подадена жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) от „Шкода Транспортейшън А.С.“
„Пимк“ иска да вози пътници по още жп маршрути в България
След като в края на месец май „Пимк Рейл Експрес“ потвърди официално интереса си да вози пътници по жп маршрута от София до Бургас със спирки в Пловдив и Стара Загора, сега пловдивската компания дава заявка, че ще експлоатира и други жп направления в страната.
МРРБ отчуждава имоти за довършването на магистрала „Европа“
Министерство на регионалното развитие отчуждава имоти за довършването на последния участък от магистрала „Европа“ – този между Сливница и Софийския околовръстен път с дължина от 16.5 километра. Близо 6 километра се строят в момента, а сега ресорното ведомство подсигурява и оставащото трасе.
Бум в продажбата на къщи в затворени комплекси край София
Къщите в затворени комплекси в София стават все по-популярни затова свидетелстват последните данни за ръста на броя и цената им. Към средата на тази година те достигат 1700 като са разположени в 112 жилищни проекта. В активен строеж са още над 1 200 къщи в повече от 90 проекта, като една трета от тях са концентрирани в петте най-големи такива. Това става ясно от проучване на Colliers на жилищни комплекси с къщи в административните граници на област София град и населените места, които тя включва.
По-високите цени на тока и в заведенията ускориха инфлацията в България
Повишаването на цената на тока от 1 юли и поскъпването на някои услуги в пика на летния сезон, като пакети за почивка, хотелски услуги, посещения в заведения и самолетни билети, ускориха месечната инфлация в България. През юли тя достигна 0.8%, показват данните на Националния статистически институт. За сравнение, месец по-рано индексът на потребителските цени намаляваше – средната кошница от стоки и услуги поевтиняваше с 0.2%.
Минималната заплата трябва да стане 1077 лв. догодина
Минималната работна заплата (МРЗ) в България трябва да стане 1077 лв. от 1 януари 2025 г. Поне това показват изчисленията, базирани на данните от НСИ за нивото на средната брутна заплата в страната през второто тримесечие и приетия преди година и половина механизъм за автоматично определяне на МРЗ. Взимайки предвид всичко това, Economic.bg изчислява, че ръстът от началото на следващата година ще бъде около 16%.
Българската икономика се ускорява плахо през второто тримесечие
Годишният растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) на България се е ускорил плахо през второто тримесечие на 2024 г. Експресните оценки на Националния статистически институт (НСИ) – най-ранната картина за състоянието на българската икономика – показват, че спрямо съпоставимия период на 2023 г. нарастването е с 2%. Това е леко ускорение спрямо постигнатите 1.9% през първото тримесечие.
Българският износ изостава с 6% на полугодието
Изнесените от България стоки за първата половина на 2024 г. са на стойност 41.4 млрд. лв., показва справка в данните на Националния статистически институт (НСИ). Това е с 5.6% под стойностния обем на българския експорт за същия период на миналата година и с 9% под нивото от рекордната 2022 г.
Около 4000 фирми ще си спестят задължителния финансов одит
Парламентът завиши съществено прага, над който фирмите в България трябва да осъществяват задължителен финансов одит. По изчисления на финансовия министър Людмила Петкова задължението за независим одит остава за 2850 фирми, докато в момента те са около 6800.
Тихият бизнес, или как двама предприемачи популяризират жестовия език в България
Езикът на тялото казва повече от хиляди думи. А тишината, в която живеят хората, лишени от слух, понякога е изпълнена с повече смисъл от хилядите думи, които изричаме на глас всекидневно. Екипът на Economic.bg се срещна с Александър Калинов, съосновател на Stray Sheep – компания, която се стреми да популяризира жестовия език в България.
КЗК позволи на Next Level да купи фитнесите „Флайс“
Веригата фитнеси в София Next Level получи зелена светлина да придобие един от конкурентите си – фитнесите „Флайс“. Комисията за защита на конкуренцията публикува одобрение около месец след подадената заявка от страната на купувача.
EQT придобива мажоритарен дял в работещата в България Acronis
Киберсигурността продължава да е актуален фокус за инвеститорите. Пореден пример за това е новината, че шведският играч EQT чрез своя фонд X ще придобие мажоритарен дял в Acronis – компания за сигурност, която развива дейност и в България.
Андрей Райчев и Кънчо Стойчев продадоха „Галъп Интернешънъл Болкан“
Социологическата агенция „Галъп Интернешънъл Болкан“, която е член на международната асоциация Gallup International със седалище в Цюрих, вече е с нов собственик. Финализирана е сделката по продажба на 100% от акциите на досегашните двама собственици – Андрей Райчев и Кънчо Стойчев. В прессъобщението за сделката не се съобщава стойността й.
Подкаст | Конкурираме се с най-големите в света: Как „Кодкий“ порасна с европрограмите
Модернизация на технологиите, по-висока скорост на производство и конкурентоспособност, съпоставима с най-големите в света. Накратко това са ползите за старозагорската компания „Кодкий Tекнолоджис“ от изпълнение на европроекти. Последният е финансиран по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ с над 430 хил. евро. Проектът има за цел да подобри производствения капацитет на фирмата.
МВР разширява обхвата на системата за ранно предупреждение с 57 млн. лв.
Обхватът на системата за ранно предупреждение и оповестяване на населението ще бъде разширена на територията на няколко области в България. За целта Дирекция „Комуникационни и информационни системи“ към Министерството на вътрешните работи (МВР) стартира обществена поръчка с прогнозна стойност над 57.4 млн. лв. без ДДС. Тя се финансира по линия на Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г.
Wizz Air пусна абонамент с неограничени полети за 499 евро
Бюджетната авиокомпания Wizz Air пусна абонаментна услуга, наречена All You Can Fly, която предлага на клиентите неограничени полети срещу годишна такса от 499 евро.