Около 4000 фирми ще си спестят задължителния финансов одит
Парламентът завиши съществено финансовите прагове, за да облекчи малкия бизнес
Парламентът завиши съществено прага, над който фирмите в България трябва да осъществяват задължителен финансов одит. По изчисления на финансовия министър Людмила Петкова задължението за независим одит остава за 2850 фирми, докато в момента те са около 6800.
Според приетите сега поправки задължителен финансов трябва да се прави на фирми с активи над 4 млн. лв. по балансова стойност при 2 млн. лв. досега и 8 млн. лв. нетни приходи от продажби при 4 млн. лв. досега. Предложението за намаляване на регулаторната тежест бе на депутата от ГЕРБ Делян Добрев, внесено по време на второто четене на промените в Закона за счетоводството в бюджетната комисия.
Служебното правителството имаше свое предложение, което предвиждаше доста по-леко увеличение на прага – до 2.5 млн. лв. на активите и 5 млн. лв. на нетните приходи. Между двете четения се появи и още едно предложение – на „Продължаваме промяната-Демократична България“ – за 3 млн. лв. активи и 6 млн. лв. нетни приходи. Все пак от ПП-ДБ признаха, че взетото решение е
в полза на малкия бизнес в България и ще помогне за развитието му“, посочи Мартин Димитров.
Според изчисления на „Възраждане“, които единствени не подкрепиха проекта, цената на един одит е около 3000 лв. От одиторската асоциация ИДЕС подкрепиха предложението за завишаване на праговете на правителството, но подчертаха, че „по-високи от предложените промени биха застрашили постигането на целите на реформата на пазара на задължителен одит в ЕС“.
Асоциацията прогнозира, че около 30-40% от приходите на одиторските предприятия ще бъдат намалени в зависимост от степента на увеличение на праговете за одит.
В същото време предложението за завишаване на прага бе аплодирано от бизнеса, който от години говори за нуждата от актуализация.
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) описва решението като „важна стъпка към подкрепата на малкия бизнес в България“.
Това ще доближи праговете за задължителен финансов одит до тези в съседните държави, като Румъния, Гърция, Сърбия и Турция, като ще премахне една знакова бариера пред икономическото развитие и конкурентоспособността на българските малки предприятия“, допълват от АИКБ.
ESG отчети
С приетите поправки в Закона за счетоводството бе въведено и задължението най-големите фирми в България да изготвят доклади за устойчивост, или ESG доклади, към своите финансови отчети.
С промените бяха въведени и по-високи стойности на показателите за балансова стойност на активите и нетни приходи от продажби при категоризиране на предприятията и групите според размера им. Разчетите на Министерство на финансите са, че около 780 български фирми ще бъдат задължени да изготвят отчет за устойчивостта, като тази бройка трябва да бъде достигната поетапно до 2026 г.
Идеята е по-високите прагове да доведат до намаляване на разходите и облекчаване на административната тежест в най-голяма степен за микро- и малките предприятия. Според сметките на финансовото ведомство приблизително 3 700 предприятия ще сменят категорията си от малки на микропредприятия до общо 428 330 броя и 350 средни предприятия, които ще сменят категорията си на малки предприятия до общо 22 796 броя, като голяма част от тях ще се възползват от облекчена форма за финансова отчетност. Броят на големите предприятията се очаква да намалее от 739 съгласно действащото в момента законодателство на 594 при прилагане на новите предложения.
- за микропредприятия:
балансова стойност на активите - 900 хил. лева;
нетни приходи от продажби – 1.8 млн. лева;
- за малки предприятия:
балансова стойност на активите – 10 млн. лева;
нетни приходи от продажби – 20 млн. лева;
- за средни предприятия:
балансова стойност на активите – 50 млн. лева;
нетни приходи от продажби – 100 млн. лева;
- за големи предприятия:
балансова стойност на активите – 50 млн. лева;
нетни приходи от продажби – 100 млн. лева;
- за малки групи предприятия:
балансова стойност на активите – 900 млн. лева;
нетни приходи от продажби – 1.8 млн. лева;
- за средни групи предприятия:
балансова стойност на активите – 50 млн. лева;
нетни приходи от продажби – 100 млн. лева;
- за големи групи предприятия:
балансова стойност на активите – 50 млн. лева;
нетни приходи от продажби – 100 млн. лева.