Новините от седмицата: Въглищните проблеми нямат край; Цените на тока за бита няма да се регулират
Какви са промените в Плана за възстановяване на България и още

© ECONOMIC.BG / БТА
Последните планове за въглищните региони: Какво се променя?
Въпреки натиска от работещите в сектора и синдикатите през последните седмици правителството на акад. Николай Денков все пак взе решение да изпрати Плановете за справедлив преход към Брюксел. Това се случи в последния възможен срок – 30 септември, след като през юни страната ни получи три месеца отсрочка да ги подготви и придвижи.
„Да гребем в една лодка“: Властта и протестиращите миньори подписаха споразумение
Имаме крайно споразумение, което беше подписано от основните участници в срещата. Държавата няма да затваря административно централи, които са на въглища. Те могат да работят свободно. Пазарът ще реши кои ще останат. Това заяви премиерът акад. Николай Денков след срещата с протестиращите работници от въглищните централи.
Окончателно: Домакинствата излизат на свободния пазар на ток от 2026 г.
Парламентът прие на второ четене промените на Закона за енергетиката, които предвиждат либерализация на пазара на електрическа енергия за битовите потребители. Измененията предвиждат Националната електрическа компания (НЕК) от 1 юли 2024 г. да престане да бъде обществен доставчик и да се премахнат квотите на производители за регулирания пазар.
„Трудно, но възможно“: ГЕРБ, ПП и ДПС си гласуваха въглищното споразумение
Ожесточен дебат с предизборен привкус. Така изглеждаше обсъждането в Народното събрание на решението за споразумение между правителството и въглищния сектор, постигнато на вчерашната среща между управляващи и синдикати. В крайна сметка Проектът на решени беше одобрен с гласове на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС след тричасов дебат.
Интермодален терминал в Русе няма да има
Интермодалният терминал в Русе, който бе вкаран в Плана за възстановяване и устойчивост набързо по време на кабинета „Петков“, когато транспортен министър бе Николай Събев, няма да се реализира. Проектът отпада, въпреки че за него бяха предвидени малко над 47.4 млн. лв. без ДДС.
Край с надеждите за голям добив на природен газ край Ловеч
Едно от най-обещаващите находища на газ през първите години на управление на Бойко Борисов, когато се говореше, че страната ни дори може да се превърне в износител, спира да се разработва. Става въпрос за находището „Койнаре”, край Червен бряг, в което влизат участъците „Девенци“, „Борован“, „Враняк“ и „Садовец“.
Дигитализацията за 100 млн. лв. на „Български пощи“ по ПВУ отпада
От архаична аналогова мегаструктура на финансова загуба от десетки милиони – в проспериращо и съвременно дигитално предприятие. Такава магическа трансформация трябваше да претърпи държавното дружество „Български пощи“, според гръмко тиражирания през миналата година проект за модернизацията му.
Програмата за саниране с пари по Плана за възстановяване трябва да се промени
Енергийното обновяване на многофамилни жилищни сгради със 100% публични средства трябва да се промени. Това заяви Добромир Василев, директор на дирекция „Жилищна политика“ в Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
ВАС потвърди картела при държавното саниране в Пловдив
Върховният административен съд (ВАС) окончателно потвърждава, че 32 дружества са формирали картел в Пловдив, за да изпълняват държавната програма за саниране на завишени цени. Със същото становище излезе Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) още през 2021 г., като тогава наложи санкции за над 350 хил. лв.
Бизнесът ще получава компенсации за скъпия ток до края на 2023 г.
С ново краткосрочно решение правителството изпълни искането на работодателите компенсационната схема за високите цени на тока да продължи да действа до края на годината.
Какви са промените в Плана за възстановяване на България и защо?
Както вече стана ясно България изпрати до Европейската комисия в петък преработен вариант на Плана за възстановяване и устойчивост. Промяната в 17 ключови проекта се наложи заради намаления ресурс с около 1 млрд. лв. заради по-добро от очакваното представяне на българската икономика по време на COVID пандемията. Европейските средства за някои инвестиции са намалени, а други отпадат директно.
Бюджетният дефицит набъбна до близо 800 млн. лв.
Бюджетният дефицит през септември набъбна до 780 млн. лв., показват предварителните данни на Министерството на финансите. Това означава, че само за един месец държавата е похарчила с около 700 млн. лв. повече, отколкото е успяла да събере.
Шенген срещу газ от Черно море: Спорът между Австрия и Румъния се разраства
Дипломатическият спор между Австрия и Румъния, който започна преди месец заради ветото върху желанието на северната ни съседка да влезе в Шенген, продължава. След като стана ясно, че Букурещ ще поиска от ЕС компенсация за загубите от недопускането ѝ в европейското пространство за свободно движение и дори се закани да съди Австрия, сега казусът се пренася в Черно море.
Държавата въвежда задължително образование за имотните брокери
България e една от малкото държави в Европейския съюз, в която липсва какъвто и да било вид регулация на пазара на недвижими имоти. Вероятно поради тази причина тази дейност у нас често се извършва от непрофесионалисти, а подвеждането на коиентите и откровените измами са практика. За да реши проблемите на този пазар, държавата е решила поетапно да въведе регулация на сектора.
Новата ВЕИ гаранция от 50 хил. лв./MW ще отпуши вятърните проекти в България
Гаранцията от 50 хил. лв. за MW присъединена мощност, която беше приета с промените в Закона за възобновяемите източници, ще отпуши най-вече изграждането на вятърни проекти, при които сега има най-голям проблем. Това коментира за Economic.bg изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев.
Имотният пазар в България: хората имат желание, но нямат пари
Жилищният пазар в България е изключително динамичен, многоцветен и трудно може да се направи генерална прогноза затова накъде ще поеме в следващите месеци. В същото време обаче спокойно може да се каже, че желание за покупка на жилища не липсва.
Държавата е напът да разплете ключов 5G възел
Държавата прави крачка към разплитането на възел, който отдавна пречи на пълноценното разгръщане на 5G мрежите в България. Министерският съвет обяви, че мобилните оператори и Военновъздушните сили ще използват съвместно радиочестотите в обхвати 700 МНz и 800 MHz.
Две трети от икономическите сектори в България са в риск от забавени плащания
Две трети от икономическите сектори в България са изложени на риск от забавяни плащания и лоши вземания. Това сочи новият доклад на Allianz Trade, специализирана в застраховането на кредитен риск.
„Зора“ откри нов логистичен център за над 30 млн. лв. край София
Търговската верига „Зора“ откри нов логистичен център край София. Общата стойност на инвестицията надхвърля 30 млн. лв., а обектът включва административна сграда и складова база. Новата инвестиция ще позволи на компанията да повиши ефективността си.
Общините са против окрупняването на ВиК сектора
Общините искат промяна в модела на управление на водния сектор в България. Окрупняването на ВиК дружествата не е правилна стъпка, заяви Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ) по време на годишната конференция за строителство и инвестиции.
Старозагорската „Ате Пласт“ откри завод за 20 млн. лв.
Българският производител на пластмасови опаковки „Ате Пласт“ ООД откри своя нов завод в новоизградената Индустриална зона на Стара Загора. Инвестицията е за малко над 20 млн. лв. и цели повишаване на конкурентоспособността на компанията и продуктовата гама, съобщават от търговско-промишлената камара на града.
Зимният сезон в България ще се рекламира и със спонсорирани Facebook постове
Въпреки все още топлото време навън зимният сезон е на една крачка разстояние. И ако България иска да има успешен сезон, то е време да започне рекламна кампания. Този път от Министерството на туризма твърдят, че имат ясен план и той включва спонсорирани постове във Facebook, участие в различни фестивали и събития.
Да поправиш пазара на труда в България – мисията е възможна
Поколенията Y и Z са „цифрови поколения“, свикнали да учат и да използват нови устройства и софтуер. И двете поколения очакват работните процеси да бъдат цифровизирани при възможност, което включва и вътрешната, и външната комуникация (чат, електронна поща и аудио/видео разговори).
Социалните мрежи диктуват тенденциите на имотния пазар в България
Повече пространство, бягство от големия град и качествено строителство. Това търсят българите на пазара на недвижими имоти, според представители на агенции за недвижими имоти, които взеха участие в Годишната конференция за строителство и инвестиции.
CloudCart ще опита да набере 3 млн. евро за експанзия в Румъния и Гърция
Българската компания за електронна търговия CloudCart обяви началото на нов инвестиционен рунд – Pre-series A – в рамките на който ще опита да привлече 3 млн. евро. Целта ѝ е с парите да ускори растежа си в Румъния, Гърция и още няколко стратегически пазара.
Български ученици изобретиха калъф за телефон с вградени соларни панели
Дванадесетокласници от столичната Частна езикова гимназия „Проф. Иван Апостолов“ са поредният пример за това, че българските ученици са носители на изключително предприемчив дух. В стремежа си да създадат иновативен, екосъобразен и приложим в ежедневието продукт, ученическата компания SunCase разработва калъф с вградени соларни панели за зареждане на телефона.