„Особено притеснителни“: Бизнесът се възпротиви срещу антипазарните мерки в Закона за еврото
Така разписани, заложените изменения предвиждат замразяване на търговския оборот в страната, смятат 15 браншови организации

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Промените в Закона за въвеждането на еврото са „особено притеснителни“ и залагат „крайно антипазарни мерки“, които нито са обсъждани с работодателските организации и бизнеса, нито има изготвена оценка на тяхното въздействие.
Това се посочва в обща позиция на 15 браншови организации, публикувана на сайта на Българска стопанска камара (БСК). Сред тях са Асоциация на месопреработвателите в България, Национална лозаро-винарска камара, Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Съюз на пивоварите в България, Сдружение „Храни и напитки България“, Съюз на птицевъдите в България и други.
В изявлението се посочва, че бизнесът е подкрепил създаването на Закона за въвеждане на еврото, който предвиждал „замразяване на цените“ за срок от един месец (в оригинал, текстът предвиждаше замразяването да е само за месец януари 2026 г.). „Предприехме всички необходими организационни действия, за да адаптираме административните и финансови процеси в предприятията за безпроблемен преход“, казват от браншовите асоциации.
Бяхме изненадани от качения законопроект. Мерките в него на практика предвиждат замразяване на търговския оборот в страната за година и пет месеца“, предупреждават от там.
Според тях, текстовете дават правото на Министерския съвет (МС) по всяко време да въвежда „каквито реши допълнителни мерки“ в случай на прекомерно покачване на цените, без да е дадена дефиниция какво означава това.
Прочетете още
- „Нищо позитивно“: Контролът върху спекулата покрай еврото е абсурден
- Търговците са заплашени от глоба до 10 000 лева за спекула покрай еврото
- Бюджетната комисия прие на първо четене по-високите глоби за спекула покрай еврото
- Промените в Закона за еврото дават право на държавата да смачка всеки бизнес
В общото изявление от бизнеса посочват няколко точки в законопроекта, които според тях са „особено притеснителни“, в т.ч. непълното изброяване на приемливи фактори, влияещи върху цените, прекомерните глоби, увеличените правомощия на регулаторите и на кабинета.
Опасяваме се, че така представените правомощия само ще дадат възможност за репресивни акции към конкретни фирми и търговци“, допълва се в позицията.
В четвъртък Народното събрание одобри на първо четене предложените промени за по-сурови глоби за спекула, заложени в Закона за въвеждането на еврото. Дори в хода на разискванията законопроектът бе разкритикуван многократно, определян като „икономическо безумие“, „абсолютно скандален“ и като такъв, създаващ условия за натиск от страна на държавата, заради което депутатите се заканиха за още изменения между двете четения.
Както Economic.bg писа, икономисти и експерти се обединиха около мнението, че измененията дават „шанс на държавата да смачка всеки един търговец“, който се опитва да развива бизнес. Причината е, че текстовете дават „бланкетни правомощия“ на регулаторите и особено на Комисията за защита на потребителите (КЗП).