Седмични новини: Дневна винетка и нови тол такси; Имотен инвеститор напуска България
Невиждан от 30 години: „Аурубис“ завърши скоростно мащабния ремонт на медодобивния си завод и още

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
НС разреши на правителството да бори спекулата с непазарни методи
Народното събрание одобри на първо четене спорните промени в Закона за въвеждането на еврото в България. Текстовете, даващи повече правомощия на регулаторите за борба със спекулата, по-високи глоби за търговците и кратки срокове за приспособяване, бяха подкрепени от 116 депутата, други 75 бяха „против“, а трима гласуваха с „въздържал се“.
Промените в Закона за еврото дават право на държавата да смачка всеки бизнес
Предложените изменения в Закона за въвеждането на еврото в България дават „шанс на държавата да смачка всеки един търговец“, който се опитва да развива бизнес.
„Особено притеснителни“: Бизнесът се възпротиви срещу антипазарните мерки в Закона за еврото
Промените в Закона за въвеждането на еврото са „особено притеснителни“ и залагат „крайно антипазарни мерки“, които нито са обсъждани с работодателските организации и бизнеса, нито има изготвена оценка на тяхното въздействие.
Голям инвеститор в жилищни комплекси напуска България
Естонската компания за недвижими имоти Arco Vara, инвеститор в големи жилищни комплекси в София, излиза от българския пазар. Дружеството обяви, че продажбата на активите му в България вече е в ход и към тях са проявили интерес няколко български предприемачи в областта на недвижимите имоти, които ще имат възможност да извършат дю дилиджънс и да подадат оферти за придобиване.
„Риск от дефицит на стоки“: Търговските вериги оспорват предложените по-високи глоби за спекула
Предложените промени в Закона за въвеждането на еврото в България противоречат на Конституцията и европейското право, създават неяснота и риск от дефицит на стоки. Затова и трябва да бъдат преразгледани.
Правителството засега оставя хората без държавен магазин
Министерският съвет е оттеглил точката от дневния ред, с която щеше да бъде създаден държавно дружество „Магазин за хората“ ЕАД. Във вторник тя присъстваше, но след обявяването на решенията от правителственото заседание в сряда, се вижда, че липсва решение.
Какво е реалното състояние на българската пенсионна система? (Графики)
Пенсионната система на България е сред най-чувствителните и експлоатирани теми в публичния и политическия дебати. Често тя се използва като удобен инструмент за манипулиране на общественото мнение и прехвърляне на вина за бюджетния дефицит между различни политически групи.
Държавата изготви насоки за бизнеса за двойното обозначаване на цените
Министерството на икономиката е изготвило насоки към бизнеса как следва да се обозначават цените на стоките и услугите в лева и евро, след като регулаторите установиха опити за заблуждаване на потребителите с неправилно етикетиране.
Дневна винетка и нови тол такси: Парламентът прие ключови промени в законите за пътищата
В България вече ще има еднодневна винетка за леките автомобили, а тол таксите ще се изчисляват по нов принцип – ще се включва и степента на замърсяване на автомобила. Промените в Закона за пътищата бяха приети от Народното събрание окончателно на второ четене в сряда вечерта. По този начин България прави първи стъпки към по-справедлива и екологично ориентирана система за пътно таксуване.
Колко ще получи България от новия 2-трилионен бюджет на ЕС?
България ще получи общо 22.3 млрд. евро от новия 2-трилионен бюджет на Европейския съюз за периода 2028 – 2034 г., подреждайки се в топ 10 на държавите бенефициенти. Основният пакет от 19.5 млрд. евро ще бъде разпределен главно за селско стопанство и регионална кохезия, а останалите средства са за миграция, сигурност и климатични инициативи.
Видинска фирма иска да монтира понтонна ВЕЦ на Дунав
Видинската фирма „Тайфун“ възнамерява да изгради понтонна водноелектрическа централа на река Дунав край Видин. Това е първият подобрен проект в България, чиято планирана мощност е 20 kWh и ще работи в 24-часов режим, целогодишно. Предвидено е ВЕЦ-ът да бъде разположен близо до „Телеграф капията“ на градската крепост „Калето“ (Баба Вида). Това става ясно от инвестиционното намерение на дружеството, внесено преди месец в РИОСВ – Монтана.
НОИ обясни как точно ще се закръглят пенсиите в евро
Превалутирането на пенсиите в евро от 1 януари 2026 г. ще се прави винаги нагоре, в полза на гражданите. Това каза Любомира Язаджиева, директор на дирекция „Пенсии“ в Националния осигурителен институт (НОИ).
Метрото към „Слатина“ напредва: Над 30% от трасето е изградено
Над една трета от разширението на третата метролиния към „Слатина“ е изградено. Напредъкът по участъка от 6 километра с шест нови метростанции е достигнал 32%. Това стана ясно по време на скорошна инспекция на столичния кмет Васил Терзиев на строителната площадка на метростанция „Арена София“ на бул. „Асен Йорданов“, предава БТА.
Невиждан от 30 години: „Аурубис“ завърши скоростно мащабния ремонт на медодобивния си завод
Най-голямото индустриално предприятие в страната – „Аурубис България“ АД – завърши капиталния ремонт на медодобивното производство до Пирдоп и Златица. Компанията посочва, че по мащаб дейностите са невиждани в последните 30 години. В рамките на два месеца са изпълнени 120 проекта, като инвестицията от 230 млн. лв. осигурява дългосрочна работа на съоръженията с най-съвременните налични технологии.
Караджов дава шест терминала по Дунав на концесия
Министерството на транспорта планира да отдаде на концесия шест пристанищни терминала по река Дунав. За целта е стартирана обществена поръчка за изготвяне или актуализация на подробни концесионни анализи за обекти във Видин, Русе, Тутракан и Силистра. Търгът е с прогнозна стойност от 390 хил. лв. без ДДС, а оферти се подават до 15 август.
OMV и NewMed инвестират €170 млн. в търсене на нефт и газ край Варна
OMV Petrom и NewMed Energy Balkan планират инвестиция за 170 млн. евро в проучване за нефт и газ в българската част на Черно море. Двете компании – съответно части от австрийската група OMV и израелската NewMed Energy – ще започнат сондажната кампания през последното тримесечие на 2025 г., като ще продължи около четири месеца.
Компенсациите за тока на бизнеса остават под въпрос
Четири месеца след формирането на работната група, която трябва да разработи нов механизъм, по който бизнесът да получава компенсации заради високите цени на тока, все още няма одобрен вариант как да продължи изплащането. Това става ясно от отговори на въпроси, които Economic.bg изпрати до Министерство на енергетиката.
Завод „Рубин“ инвестира 250 млн. лв. в модернизация на трите си стъкларски пещи
Плевенският стъкларски завод „Рубин“ официално запали новата Ванна пещ №3 – високотехнологична производствена мощност от ново поколение. С това компанията „Рубин Tрейдинг“ EАД приключи ключов етап от стратегическата си инвестиционна програма на стойност 250 млн. лв., осъществена с подкрепата на Пощенска банка.
ТЕЦ „Марица Изток 3“ заработи отново
Близо четири месеца след като отново спря работа, ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ пак заработи. В неделя, 20 юли, американската въглищната централа е запалила блок 3, който вече е в системата със 166 MW, става ясно от данните в платформата ENTSO-E към 5 часа сутринта в понеделник.
Инфраструктурни проекти за 17 млрд. лв. създават икономическа зона в Симитли
Може ли стратегически инфраструктурни проекти – като високоскоростна железопътна линия и модерна автомагистрала – да се превърнат в катализатор за съживяването на цели региони, проправяйки пътя към създаването на икономически зони? Именно това е амбициозната визия на Румен Марков, строителен предприемач и управител на българската фирма „Лардж Инфрастръкчър Проджектс“, която изготвя жп проекти, ппредставeна на пресконференция в БТА.