Отпушването на Суецкия канал натисна петрола надолу
Кораби вече се движат по основната морска пътна артерия

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на петрола продължават да се понижават и във вторник сутрин, когато движението през Суецкия канал бе възобновено след дни на запушване и невиждан трафик около двете му страни. Сега фокусът на инвеститорите се сменя и те насочват вниманието си към заседанието на ОПЕК+ тази седмица. На него ще се обсъди нивото на производство на петрол от страните износителки, като се очаква да бъде предложено удължаване на настоящите ограничения, предава Reuters.
Така към 9:30 ч българско време европейският петрол сорт Брент поевтиня с 0.24% до 64.77 долара за барел, а лекият американски суров петрол (WTI) – с 0.36% до 61.36 долара за барел. И двата бенчмарка изгубиха близо 1% от стойността си в понеделник, когато заседналият в основната морска пътна артерия кораб Ever Given се раздвижи и впоследствие бе преместен.
С вероятността прекъсването на доставките на стоки – от петрол до детски играчки - да се окаже минимално, пазарът насочва вниманието си към срещата в четвъртък на Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ – ОПЕК+ във Виена. Те ще обсъдят дали да се запазят ограниченията на производството, с които се държат милиони барели на ден извън пазара, за да поддържат цените - стратегия, която до голяма степен работи през последните месеци.
Саудитска Арабия е готова да приеме удължаване на производствените съкращения до юни и също е готова да удължи доброволните едностранни съкращения на фона на третата COVID вълна, според източник на Reuters, запознат с въпроса.
Новият ръст с тежки случаи на коронавирус в Европа натисна спирачката на възраждането на петрола“, коментира Хауи Лий, икономист в OCBC Bank в Сингапур.
В Европа нарастващият брой на третата вълна от инфекции е притеснителен за властите, а френският министър на финансите Бруно Льо Мейр посочи, че „всички опции са на масата“, за да се защити обществеността.