Отрицателните лихви са тук, за да останат
Трудностите пред пенсионните фондове в Еврозоната тепърва започват

© ECONOMIC.BG / Pixabay
След половин десетилетие на отрицателни лихвени проценти един от най-големите северни пенсионни фондове се чуди дали това не е само началото. Ръководителят на инвестициите във финландското дружество за взаимно пенсионно осигуряване Ilmarinen Co. казва, че неговата индустрия едва сега започва да вижда какви нови предизвикателства ще се появят негативните лихви.
„Това означава, че ние просто правим първите стъпки в корекциите на портфейла“, каза Микко Мурсула в интервю в Хелзинки. Той добавя, че реалният удар е дошъл след лятото, когато стана е станало почти невъзможно да се купуват държавни облигации с положителна доходност в по-голямата част от Еврозоната.
Фондът вече е започнал да изоставя инвестициите в лесно продаваемите се активи, тъй като ликвидността се е превърнала в лукс от едни отминали времена. Това е начин за запазване на възвращаемостта, но също така означава, че пенсионната индустрия се насочва към класове активи, чието управление ще се окаже трудно или отнемащо много време, ако пазарите се обърнат, пише в свой анализ Bloomberg.
Лихвите в Еврозоната за първи път паднаха под нулата през 2014 г. Две години преди това Дания вече беше въвела отрицателните нива. Шведите живеят с тази политика от 2015 г. Според ЕЦБ, акомодационната парична политика все още е необходима, тъй като растежът във валутния съюз се забавя.
През август стойността на световните активи, търгуващи се с отрицателни лихви, достигна 17 трлн. долара. В момента оценките показват, че те са около 12 трлн. долара. Във Финландия дълг на стойност 131 млрд. долара се търгува с отрицателна доходност към 18 ноември, което е намаление от 178.9 млрд. долара през август. По-голямата част от държавните ценни книжа са под нулата.
Първоначално смятано за краткосрочно решение, отрицателните лихви постепенно се утвърждават в Европа и изглежда, че тази ера не е близо до своя край, пише Bloomberg в своя анализ.
Ръководителят на инвестициите в PFA, датски пенсионен фонд с активи за около 100 млрд. долара, наскоро предположи, че пазарите са изтълкували погрешно устойчивостта на настоящия цикъл на фона на глобалния шок при доставките.
За фондове като Ilmarinen практическият отговор е да се освободи от държавни и корпоративни облигации с инвестиционен рейтинг и да влага в алтернативни инвестиции като недвижими имоти и инфраструктура. Оцеляването с много по-малко ликвидност изисква нов набор от умения.
„Трябва да сме много внимателни“, казва Мурсула. Във вселената на алтернативните активи най-добре представящият се клас през последните 15 години е частният капитал, но е трудно да се поддържа според Мурсула. „Определено не става с купуване и задържане“, казва той.
От приблизително 55 млрд. долара, които Ilmarinen управлява, почти 8% са в частен капитал. „Дори да запазим разпределението си, както е в този момент, трябва непрекъснато да поемаме нови ангажименти“, каза Мурсула. Той иска да запази PE на около 8-10% дял от общите активи на фонда.
„Очакваното съотношение риск/възвращаемост на държавните облигации никога не е било толкова лошо, както в момента“, казва той.
Освен възвращаемостта, има и проблем с недостига, тъй като Европейската централна банка изсмуква облигациите като част от програмата си за количествени облекчения. И тъй като ЕЦБ потенциално вече изкупува повече дълг от Еврозоната, Мурсула казва, че рискът е, че „няма да има достатъчно държавни облигации на Германия“.