Парламентът прие на първо четене „абсолютната давност“
Според "Патриотите" така се слага край на „вечния длъжник“, според Министерството на финансите предложението е опасно за банковата система

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Парламентът прие на първо четене промените в Закона за задълженията и договорите, с които се въвежда таван от 10 години на абсолютната погасителна давност за дълговете на физическите лица към частни кредитори. В момента има такава давност по отношение на публичните задължения.
Вносителите на промените са депутати от „Обединени патриоти“, които посочват в мотивите към законопроекта, че България е единствената държава в Европейския съюз, в която все още не е въведена абсолютна погасителна давност за физическите лица. С новите текстове се дава възможност човек да се освободи от своите изискуеми задължения след изтичане на определен период от време, за да се премахне фигурата на вечния длъжник у нас. Ако поправките минат и на второ четене, кредиторите няма да могат да възобновяват търсенето на вземанията си, както е в момента.
С въвеждането на 10-годишна абсолютна погасителна давност няма да се промени сега действащият режим за 3 и 5-годишна давност и длъжниците ще могат да се възползват от нея. Защитени са в достатъчна степен и интересите на кредиторите предвид дългия срок, в който могат да се съберат вземанията, се казва в мотивите.
Асоциациите на банките, колекторите и дори Министерството на финансите излязоха с позиции, че законопроекта в този му вид е опасен за финансовата система, а като страничен ефект можем да очакваме повишаван на лихвите по банковите кредити.